Potřebujete autosedačku a nevíte si rady s nákupem?

Vaše rodina se rozrostla o nového člena a vy nyní přemýšlíte, jak správně cestovat s vaším nejmladším členem autem. Respektive víte, že je potřeba autosedačka, ale současný trh nabízí široký výběr. Jak tedy zvolit tu správnou?

Použití autosedačky je stanoveno zákonem a dbá především na bezpečnost přepravovaných dětí. V autosedačce musí být přepravované dítě do výšky 150 cm a hmotnosti do 36 kg.

Při jejím výběru mějte na paměti několik důležitých věcí:

Vhodnost pro konkrétní typ automobilu  – tuto informaci najdete na zkušební značce, která je umístěna na sedačce.

Druh sedačky – udává jej váha a výška dítěte. Přibližně pro první rok budete potřebovat kolébku (pro novorozence), která se upevňuje proti směru jízdy. Do věku asi čtyř let je to klasická autosedačka, kterou později musíte vyměnit za větší či podsedák. Ten však není moc ideální, neboť neposkytuje optimální ochranu přepravovaného dítěte.

Nejčastější chyby při používání autosedaček:

Všem rodičům záleží na zdraví svých dětí a na to bychom měli pamatovat také při jízdě automobilem. Ne každý si totož uvědomuje, že se mnohdy dopouští chyb nejen při instalaci, ale i při používání autosedaček:

  • Sedačky jsou určeny pro děti menší než 150 cm a lehčí než 36 Kg. Jakmile překročí jednu stanovenou hodnotu, můžete pro přepravu použít bezpečnostní pás v autě.
  • Autosedačky pro nejmenší se zásadně umísťují proti směru jízdy a nejlépe na zadní sedadlo. Pokud ji chcete umístit na sedadlo vedle, nezapoeňte deaktivovat airbeg. Jestliže to nelze, sedačku umístěte na zadní sedadlo auta.
  • Jednou z velmi častých chyb bývá brzká výměna autosedačky, pro její změnu není důležitý věk, ale váha a výška dítěte.
  • Dalším problémem bývá nedostatečné upevnění sedačky.
  • Velké riziko může být i dítě příliš oblečené, neboť pásy autosedačky jsou daleko od těla a nemohou tak dítě dostatečně ochránit.

Při nákupu je ideální vyzkoušet sedačku přímo s dítětem a ve specializové prodejně, kde vám odborníci také poradí při její instalaci. Při výběru a nákupu by neměla být rozhodující cena, ale především bezpečnost a pohodlí pro vaše nejmenší.

Zanechte komentář