I s menšími dětmi můžeme vyrazit na výlety do přírody

Jsou rodiny, které vyrážejí na túry nebo cyklovýlety i s celkem malými dětmi a od malička je učí poznávat krásy naší země. Pokud zatoužíte po celodenním pobytu na čerstvém vzduchu, v příjemném stínu a tichu a to i s vašimi ratolestmi, žádný to problém.

Turistika

Jste novopečený rodič, dosud zvyklý trávit svůj volný čas na horách a kladete si otázku, v jakém věku začít brát dítě na túry? Překvapivě mnoho lidí má z turistiky s malými dětmi obavy. Ty jsou však naprosto zbytečné. V dnešní době mají rodiče mnoho výborných pomůcek a vybavení, s nimiž ani celodenní rodinný výlet v horském terénu není utrpením či nesmyslný hazard. Stačí se jen podívat na nabídku krosniček určených k transportu malých dětí. Jsou pohodlné pro nosiče i děti a poskytují i velmi dobrou ochranu v případě nepříznivého počasí. Pro starší děti je nutná kvalitní obuv i oblečení.

Cyklistika s vozíkem

Jedná se o vozík, který je připojený za kolo. Neměli bychom tímto způsobem absolvovat desítky kilometrů denně. Dítě nevidíte, nejste s ním, a tudíž se jedná jen o uspokojení vlastní potřeby. Ideální je, během jízdy, dělat zastávky pro odpočinek, hraní, ale hlavně pro kontakt rodičů s dítětem. V případě převozu miminka, které ještě samo nesedí, je nutné do vozíku použít speciální sedačku. Bezpečí dítěte má na starosti ještě pevný rám a bezpečnostní pásy. V zatáčkách je vozík citlivý na vysokou rychlost. Může být vratký, proto jezděte obezřetně. Dítě uvnitř chrání před hmyzem a odlétávajícími kamínky síťovina. Avšak v horkém počasí je nutné dostatečně větrat. Ideální je volit stinná místa. Některé modely mají volitelné sety i pro běh či jízdu na kolečkových bruslích.

Cyklista se sedačkou

Pokud váš potomek již zvládne držet hlavičku a sám sedět, můžete ho začít vozit v sedačce. Ta je montovaná nad zadní kolo. Doporučují se tzv. samonosné modely. Sedačka potom pruží a jízda je pro dítě pohodlnější. Základní výbavou jsou stavitelné stupačky a bezpečnostní pásy. Důležitá je nosnost sedačky. Nezapomínejte ani na dětskou helmu.

Tažná tyč za kolo – ideální pro začátek cyklistiky

Jedná se o tyč mezi kolem dospělého a dítěte. Tyč se postará o rovnováhu, pokud se dítě samo na kole ještě neudrží. Pomáhá osvojovat šlapání, brzdění a zvládání terénních nerovností. V případě, že již dítě umí jezdit samo, umožní tažná tyč absolvovat delší výlety. Občas dítě můžete odpojit a nechat ho jet samotné.

Nikdy však nezapomínejte na to, aby vždy dítě mělo na hlavě přilbu.

Zanechte komentář