Plavání s kojenci – Je skutečně tak prospěšné?

V současné době je kojenecké plavání velice oblíbené. Mnohé maminky chtějí, aby jejích dítě získávalo plavecké zkušenosti již od raného dětství. Je ale plavání pro tak malé miminko skutečně vhodné?

Plavání má na dítě dobrý vliv, co se týká pohybu. Ten je ve vodním prostředí skutečně všestranný, a tak přispívá k motorickému i psychickému vývoji dítěte, podporuje správnou činnost srdíčka a střev, kromě toho také dítě získá respekt potřebný pro kontakt s vodou a potřebné dovednosti, které mu pomohou při nečekaném pádu do vody. jenže plavání má také druhou stranu…

 

Ohrožené zdraví dítěte?

Názory na to, zda je plavání pro miminka vhodné, jsou rozdílné, jak u samotných maminek, tak i u lékařů. Zatímco část maminek je z plavání nadšená, ta druhá se této činnosti vyhýbá. Důvodem je především vyšší nemocnost dětiček. Děti trápí především rýma, průduškový kašel,  nebo záněty středního ucha.

 

Správný odhad

To zda, bude pro vaše dítě plavání vhodné, musíte odhadnout vy jako rodič. Některé maminky správně odhadnou, že plavání způsobuje jejich miminku více zdravotních problémů, a tak z touto pohybovou činností skončí. Na mnohé děti ovšem působí pobyt ve vodě jako utužení před zdravotními problémy, získají větší imunitu před běžnými onemocněními.

 

Podle lékařských studií

Na to, zda by dítě takto v raném období svého života mělo být ve vodě, bylo provedeno již mnoho studií. Ne všechny zjištění jsou pozitivní, podle lékařů je kojenecké plavání spojené s výskyte, astmatu v pozdějších letech života. Což je způsobeno vdechováním výparů z chlóru. Predisponované děti zase mohou trpět dýchacími problémy, které vedou k dráždění průdušek, které jsou základním ‘’kamenem’’ pro vznik astmatu.

 

Atopické ekzémy

Chlorovaná voda je také jedním z příčin vysušené pokožky. Chlór působí během plavání na kůži a snižuje její přirozenou ochrannou bariéru. V případě, že je pokožka miminka před koupáním ošetřená vhodnými kosmetickými přípravky, pak je kůže před negativním působením chlóru ochráněná. Ale pro dítě, které trpí atopickými exzémy, nemusí ochranná vrstva krému stačit. Pokud tedy vaše miminko trpí atopickým onemocněním, pak si raději najděte jinou pohybovou aktivitu.

 

Vaše zvážení

Je jen na vás, jak se rozhodnete. Před vyzkoušením kojeneckého plavání zvažte všechny pro a proti.

 
Máte zkušenosti s kojeneckým plaváním? Napište nám o tom!