Pitný režim dětí – Nezapomínejte ho dodržovat!

Důležitost pitného režimu je známá obecně. Každý dospělý člověk si dokáže svůj pitný režim ohlídat sám, ale u dětí je potřeba myslet za ně!

V případě nedostatečného pitného režimu přichází zdravotní problémy, jako je horečka, únava, bolest hlavy, roztěkanost, neschopnost soustředění, malátnost… Předejděte těmto známkám dehydratace u sebe a zvláště u svých dětí, vždyť stačí dodržet pár snadných doporučení!

 

Kojenci a novorozenci

U takto malých dětí tvoří voda až 80% jejich hmotnosti, proto může k dehydratování dojít výrazně dříve než u dětí větších nebo dospělého člověka.

Příklad: Pokud miminko váží okolo 5 kg, může být vysoce nebezpečná už 10% ztráta váhy, což odpovídá půl litru tekutiny.

Mateřské mléko stačí

V případě kojení mají často maminky pocit, že dítě má jistě stále žízeň, jde ovšem o mylné přesvědčení. Dítě zažene pocit žízně tzv. předním mlékem, které je výrazně řidší. Dostatek tekutin můžete kojenci dodat také častějším kojením, v případě skutečně vysokých teplot můžete přidat také kojenecko vodu, kterou mu budete dávat po čajových lžičkách.

 

Co zařadit do pitného režimu dětí?

Dětem v batolecím věku dávejte nejlépe kojeneckou vodu nebo také slabé dětské čaje, vyvrujte se však zelenému nebo černému čaji. Dětem neprospějete 100% džusem, ovocné šťávy je nutné hodně zředit například kojeneckou vodou. Šťávy musí být bez umělých barviv, dochucovadel i sladidel. Vyvarovat by jste se měla také podávání klasických minerálek s vysokým obsahem oxidu uhličitého. Větší děti by měli konzumaci slazených sycených limonád omezit na minimum.

 

Kolik by toho měli děti vypít?

Do tří měsíců – 80-100 ml tekutiny na kilo své váhy denně.

Příklad: Dítě vážící 3 kila by mělo vypít 240 -300 ml tekutiny denně.

3 měsíční děti – 140-160 ml na kilo/den

9 měsíců – 125-145 ml tekutiny/kg/den

Roční děti – 1150-1500 ml/kg/den

2 roky – 1350-1500 ml/kg/den

4 roky – 1600–1800 ml/kg/den

6 let – 1800–2000 ml/kg/den

 

Máte pocit, že je to složité? Nemějte obavy, jen vás to bude stát trochu toho zapisování si, co vše vaše dítě přes den vypilo, aby jste měla jistotu, že nehrozí dehydratace a s ní spojené zdravotní problémy.

 

Jak zajistit, aby dítě pilo dostatečně?

Mnohé děti mají s dostatečným pitným režimem problémy a dostat tak do nich potřebné množství tekutiny se někdy rovná nadlidskému výkonu. Pomoci si můžete hrou. Vyzkoušejte například zdobení láhvičky. Dítě si jí může polepit nálepkami s oblíbenými motivy, tím tak získá větší chuť z ní pít. Také můžete koupit brčka v různých tvarech a barvách.

Pokud vaše kreativní nápady napomáhají, pak vás zbývá jedině, a to propašovat tekutiny do jídla. Vařte tedy polévky, přidávejte vodu do rozmačkaného ovoce atd.

Pije vaše dítě dostatečně?