Šetřete svým dětem záda již od mala aneb jak správně vybrat aktovku.

Prázdniny jsou v polovině. Pomalu se blíží čas návratu do školních lavic a sním také nakupování školních pomůcek. U prvňáčků, kteří usednou do školních lavic poprvé, je tou nejdůležitější věcí AKTOVKA. Výběr školní aktovky není žádná hračka.

Dítěti se musí líbit a zároveň musí být praktická. A co je nejdůležitější, nesmí mu její nošením ničit zdraví zad.
Proto nekupujte kdejakou aktovku jen proto, že je na ní oblíbená postavička vašeho dítka. Výběru byste měli věnovat skutečně dostatek pozornosti, můžete tak vašemu dítěti ušetřit nemalé zdravotní potíže a nejen to.

Náš tip: Na zdraví zad má vliv také kvalitní zdravotnická obuv, nejlépe s ortopedickou vložkou, všímejte si, zda vaše dítko nešmajdá, nemá sešlapané boty k jedné straně. Pokud zjistíte, že tomu tak je, navštivte ortopeda, který nabídne speciální vložky do obuvi a nařídí dítěti rehabilitace, které pomohou s nácvikem správného držení těla.

Čtyři nejdůležitější aspekty, které byste neměli podceňovat

  1. Anatomicky tvarovaná záda – je to to nejdůležitější kritérium, školák ještě hodně poroste a správný výběr aktovky by měl pomoci k tomu, aby rostl zdravě, proto kvalitní aktovka musí mít takový zádový panel, který se přizpůsobí tvaru páteře a svým vyztužením pevně dolehne na záda školáka.
  2. Minimální váha – školní vybavení od učebnic, sešitů, svačiny, přezůvek a dalších předmětů může dohromady vážit i přes pět kilo, proto je dobré samotný batoh co nejvíce odlehčit.
  3. Prodyšné polstrování zad – zapomínat bychom také neměli na vyšší teploty, při kterých se dětem záda pod aktovkou mohou nepříjemně potit, proto je vhodné zvolit takovou, která má prodyšné polstrování zad, to umožňuje cirkulaci vzduchu a tím pádem je její nošení příjemnější.
  4. Reflexní prvky – zejména v zimě je cestou do školy ještě pěkná tma, proto je důležité, aby každá aktovka byla opatřena reflexními prvky a to ze všech stran. Jejich dostatečné množství zaručí výbornou viditelnost a tím pádem bezpečnost vašeho dítěte za tmy.

Určitě opomenout bychom neměli ani to, aby měla aktovka dostatek prostoru pro všechny školní potřeby, které váš školáček bude potřebovat. Praktické jsou vnitřní komory, rozdělené látkovou přepážkou. Uspořádání všech boxů, knížek i sešitů tak bude přehledné.
V přední části komory by měla být kapsička na uložení drobností jako třeba klíčů či peněženky. Zvlášť by měla být také kapsa, praktické je, aby byla vpředu, k uložení penálu či svačiny.

Zanechte komentář