Nechápete, jak se to mohlo stát, ale ten malý uzlíček, který jste si nedávno přivezla domů z porodnice už stojí! A co víc, pomalu se rozhlíží a zkouší své první krůčky. S touto radostnou událostí, která nejednu maminku dokáže rozplakat radostí, přichází i spousta otázek, jak vybrat první botičky. Kdy pořídit a podle čeho vybírat?
První krůčky naboso a botičky
Každá maminka začne přemýšlet o botičkách v okamžiku, kdy se dítko poprvé dokáže samo postavit a obcházet nábytek. Ale to je ještě zbytečně brzy. Dokud mimčo nechodí samo bez opory, nejlepší volbou jsou bosé nožičky. Boty pro děti by mohly bránit ve správném vývoji svalstva v nožičkách, které je pro tuto fázi vývoje dítěte klíčové. Proto tedy botičky zatím neřešte.
Pokud necháte dítě naboso, dávejte jen pozor, aby se nenastydlo. To můžete vyřešit například ponožkami s protiskluzovou úpravou. Co se povrchu týče, nejlepší pro první krůčky jsou koberce. Pokud máte doma spíše plovoucí podlahy a dlažby, můžete vyzkoušet i kožené capáčky. Důležité je, aby botička nijak neomezovala pohyb chodidla, byla měkká a hlavně protiskluzová.
První botičky
Opravdové první botičky začněte řešit až tehdy, kdy jsou krůčky vašeho dítěte natolik jisté, že se rozhodnete vyrazit společně na první procházku. Vydejte se do obchodu a připravte se na to, že kvalitní dětské botičky mohou stát až kolem tisíce korun.
Náš tip: Pokud máte hodné miminko, věnujte se šití, pletení a háčkování, nejenže zaměstnáte mozek, ale vytvoříte si pro vaše děťátko originální výbavičku.
Opora nohy a prodyšný přírodní materiál
Nejvhodnější jsou botičky kotníkového střihu, které zajistí dětské nožičce dostatečnou oporu. Stejně tak pevný opatek pro fixaci paty. Botičky by měly být z kvalitního přírodního materiálu. Důležitá je i prodyšnost, která zaručí, že se dětem nebudou nožičky potit. Chybu určitě neuděláte, pokud sáhnete po pravé kůži. První botičky vybírejte na šněrování nebo na přezky. To zaručí správné postavení nohy v botičce.
Při výběru dětských botiček myslete také na to, že děti si v tomto věku hrají velmi často na zemi na kolenou. Proto je důležité, aby měly botičky kvalitní zesílenou špičku, která něco vydrží.
Dostatek prostoru
Dětská nožička by v botě měla mít dostatek prostoru. Vybírejte proto botičky s kulatou špičkou, která zaručuje, že nedojde k deformaci nohy a prstíků. Velice důležitá je i velikost. Pro takhle malé děti by měla mít botička 10 až 15 mm rezervu před dětskými prstíky. Může se to zdát hodně, ale tento tzv. nadměrek počítá s prodloužením nožičky při zatížení při chůzi. Také počítá s tím, že dětské nožičky rostou velmi rychle.
Přejeme při výběru prvních botiček hodně štěstí a snad z nich budete minimálně stejnou radost jako vaše dětičky.
A víte, že kvalitní obuv je důležitá i pro dospělé?
Zanechte komentář
You must be logged in to post a comment.