Jak čistit první zoubky u miminek?

První zoubky jsou pro dítě i rodiče perné období, které doprovází pláč, bolest i probdělé noci.

Poradíme vám, jak se o první zoubky starat a jak pomoc ven těm, které ještě nevyrostly.

Jak si s těmi malými zoubky poradit?

Snad každý rodič touží pomoci svému dítěti, když mu začínají růst první zoubky. Existuje hned několik možných cest pomoci. Klasickou radou je kousátko, které dítěti pomůže přenést pozornost a také tlumí tlak, který způsobují rostoucí zoubky. Kousátko je možné před použitím ochladit v ledničce. Ochlazení kousátka může pomoci proti tlaku i otoku.

Co to je ten prsťáček?

Další možností je speciální gumový náprstek na prst, kterému se říká prsťáček. ten si navlékne rodič na prst a jemně jím masíruje dítěti bolavé dásně a ulevuje tak od tlaku. Prsťáček se používá také pro čištění zoubků. Na první zoubky jsou k tomu účelu na návleku drobné štětinky, které jemným způsobem odstraňují ze zoubků povlak a jiné bakterie, které způsobují zubní kazy.

Zoubky by se měli čistit dvakrát denně. Prsťáček je vhodné používat do doby, než vyroste prvních osm zoubků. Poté je již vhodné začít používat první klasický kartáček. tento kartáček by měl mít co nejmenší hlavičku, jemné a rovně zastřižené štětinky. Kartáček je vhodné používat tak dlouho, dokud jsou štětinky rovné, po jejich třepení a ohnutí je třeba jej vyměnit za nový.

Kdy začít se zubní pastou?

Zubní pastu je možné k čištění používat až v případě, že se dítě naučí plivat. A i poté je třeba používat množství ve velikosti malého hrášku. Aby se zamezilo polykání velikého množství zubní pasty. Při výběru zubní pasty je důležitá dbát na to, aby neobsahovala fluorid ani dochucovadla, barviva a cukry. Pasta by měla být spíše na přírodní bázi.

S prvními zoubky je třeba také pravidelných návštěv zubaře. Správná péče o mléčné zuby totiž ovlivňuje správný růst a zdraví zubů stálých. První návštěva zubního lékaře je vhodná v době jednoho ruku stáří dítěte. Poté jsou doporučené návštěvy po půl roce.

 

Rady a tipy jak zlepšit ústní hygienu

Aby se zamezilo vzniku zubního kazu, dbejte i na svou zubní hygienu. Olizováním společné lžičky nebo polibky mohou do úst dítěte přenést bakterie, které máte v ústech vy. A to může být velké nebezpečí i pro první zoubky.

Noční kojení může zubní kaz také způsobit. Aby jste tomuto vzniku zabránili, dbejte na to, aby se dítě po kojení napilo čisté vody a mléko se tak ze zubů smylo.

Již od malička své dítě učte pravidelné zubní hygieně. Důležitý je i správný způsob čištění zubů.

Zanechte komentář