Estevillova křičící metoda – Jak naučit dítě spát celou noc?

Tato drsná metoda naučila spát už tisíce miminek celou noc a umožnila tak i maminkám spát a odpočívat.

Děsíte se každého probuzení vašeho miminka? Následovného několikahodinového procesu uspávání? Pokud kvůli nedostatku spánku připomínáte spíše chodící mrtvolu než nadšeného rodiče, je na čase začít něco dělat.

Naučte své děťátko spát celou noc a získejte tak možnost konečně si užít nové prostěradlo Jersey dosytosti.

Navyknutí správného režimu spaní

Stejně tak, jako se vaše dítě učí polykat, lézt nebo zacházet s ručičkama, je třeba jej naučit správnému spánkovému režimu. Pokud se tento návyk zanedbá, dítě má se správným spaním problém ještě v předškolním věku. Důsledkem toho je pak dítě více plačtivé, vznětlivé, závislé na vaší přítomnosti atd. Skoncujte se závislostí svého dítěte na vás, dokud je to ještě “snadné“.

Čím dříve s učením spaní začnete, tím snadnější to bude.

Estevillova křičící metoda

Kdy s ní začít?

Ideální je začít ve věku 6 měsíců, kdy je žaludek miminka větší a tím pádem tedy snáz vydrží celou noc bez kojení. Samozřejmě je však možné dítě během noci přebalit nebo v případě hladu nakojit, jinak se však musíte řídit následujícím postupem.

Dítě musí být zdravé, bez bolesti způsobené rostoucími zoubky, bez zánětů, alergií apod.

Metodu je možné aplikovat i třeba na čtyřleté dítě.

Zásady, než začnete

Je třeba, abyste byli přesvědčeni o tom, že skutečně chcete s metodou začít. Někdy se totiž zdá, že je metoda krutá a příliš drsná, vydržíte-li dostaví se však kýžený výsledek.

V případě, že se do metody pustíte, je nutné, aby ji dodržovali všichni, tedy vy, tatínek, prarodiče nebo chůva. Pravidla musí dodržovat, každý, kdo bude miminko uspávat. V opačném případě nemůžete nikdy uspět!

Metodu je třeba provádět pouze v domácím prostředí, nikoliv na návštěvě či na cestách.

Přes den, když dítě usne, se chovejte zcela normálně. Žádné zatahování žaluzií, ztlumená televize nebo tiché povídání si. Dítě si musí zvyknout, že přes den je světlo a ruch, v noci pak tma a ticho. Miminko by mělo v půl roce spát ideálně 9-10 hodin.

Miminka jsou “vyčůraná“

I když se to nezdá, miminka jsou velmi chytrá a velice rychle poznají, co na vás nejlépe zabírá. Zkouší kňourání, broukání, první slůvka, nebo také brekot a řev. V takových případech málokterý rodič zvládne srdceryvnému pláči odolat. Děti se brzo naučí, který trik na vás platí a ten pak opakuje v noci i přes den, vždy, když chtějí rodičovskou pozornost.

Některé děti dokáží svůj vztek dostat až na hranici dávení, zvracení či mlácení se o stěnu postýlky. Dělají prostě cokoliv, co rodiče přiláká a jakmile to zabere, ví, co příště dělat.

Estevillova metoda

Spánku by měl vždy předcházet nějaký rituál, který budete signálem pro dítě, že čas jít spát. Zatím jste to vy, to se však změní. Před usnutím si s dítětem povídejte, čtěte mu pohádky, vyprávějte příběhy, mazlete, aby dítě pochopilo, že ho máte rádi a nezlobíte se něj. Tuto činnost provádějte kdekoliv jinde, než na místě, kde má děcko spát.

Když přijde čas spánku, musíte působit sebejistě, dítě vycítí vaše pochybnosti. V postýlce mějte nachystaného plyšáka, popřípadě i dudlík (lépe více, aby si jej samo po hmatu našlo). Peřinka by měla být povlečená do známým lůžkovin,(vy také hned poznáte, že jde o nové flanelové povlečení a ne oblíbené krepové povlečení). Nad postýlkou by měla viset závěsná hračka a na zdi obrázek.

Položte díte do postýlky a milým a odhodlaným tónem mu řekněte: Zlatíčko, maminka i tatínek tě naučí spát samotného. Ode dneška budeš spát ve své postýlce s plyšáčkem, hračkou a domečkem (obrázek). Větu několikrát zapakujte, nevšímejte si reakce dítěte. Jde o váš monolog, nikoliv vyjednávání.

Nadchází nejtěžší chvíle, dítě brečí a vy odcházíte. Nic nevysvětlujte, žádné tulení a konejšení. Zhasněte a jděte z pokoje pryč. V této chvíli nesmíte ustoupit, pokud bude dítě stále brečet, k jeho postýlce choďte v následujících intervalech.

Dny       první čekání         druhé čekání          další čekání
1              1 minuta                 3 minuty                    5 minut
2             2 minuty                 5 minut                      8 minut
3             3 minuty                 7 minut                     11 minut
4             4 minuty                 9 minut                    14 minut
5             5 minut                   11 minut                    17 minut
6            6 minut                   13 minut                   20 minut
7            7 minut                    15 minut                   23 minut

Další noci přidávejte minuty stejným způsobem. Při každém příchodu k dítěti řekněte větu: Maminka a tatínek tě mají rádi, a proto ti ukazují, jak spát. Víme, že se zlobíš, ale brzy to už budeš umět sám. Poté znovu odejdete. Nic jiného neříkejte ani nedělejte, vyslovenou větou navodíte pocit domova a bezpečí. Dítě ví, že jste s ním, a že se na něj nezlobíte.

Podle tohoto návodu se řiďte tak dlouho, dokud se dítě nenaučí samo a celou noc spát. Poté už metodu potřebovat nebudete. V průměru trvá učení 3-4 noci. Úspěšnost metody je v případě dodržení všech zásad okolo 90%.

Vyzkoušíte tuto metodu i vy?