Už nějaký ten pátek jste rodičem a s přibývajícími svíčkami na dětském dortu začínáte přemýšlet o tom, zda již není čas dát svému dítěti možnost mít vlastní peníze? Kdy je vlastně ideální doba na to dávat kapesné a jak vysoké by mělo být?
Snad každý rodič řeší otázku kapesného, kdy peníze začít dávat, kolik a za co?
Do výchovy dítěte patří samozřejmě také výchova finanční, děti by se od určitého věku měly začít učit a znát hodnotu peněz. Ovšem, kdy je vhodná doba na první kapesné? Obecně by se dalo říci, že záleží na tom, k čemu peníze budou použity a rovněž i jaký je rodinný postoj k penězům. Za ideální dobu se považuje nástup dítěte do školy.
Každá rodina to má jinak
Finanční výchova rodičů se liší ve výši i době začátku dávání kapesného. Průzkumy ukazují, že pražští rodiče jsou poměrně přísní a zhruba v 80% nedávají svým potomkům na prvním stupni základní školy žádné kapesné. Na Moravě je to jen pouhá třetina rodičů. Podobné je to i v případě peněžních odměn za dětskou pomoc v domácnosti. Rodiče z Prahy to berou za základní povinnost dítěte, moravští rodičové naopak rádi do dětských peněženek určitý obnos za úklid nebo umyté nádobí přidají.
O výši kapesného rozhoduje rodinný rozpočet
Je logické, že výše kapesného pro děti je dána finančními možnostmi rodiny. Pokud rodiče vydělávají dostatek a mohou si být jistí stabilitou svých příjmů, nemusí si dělat starosti s tím, kolik peněz dětem dají, protože rodinu to z hlediska fungování neohrozí. Ovšem situace je jiná v případě, že peníze před výplatou nejsou a měsíční náklady se jen tak tak zaplatí. Pak je třeba výši kapesného dobře propočítat.
Kolik dítěti dát, aby nebylo rozmazlené?
Pomineme-li finanční situaci rodičů, je třeba se zamyslet také nad tím, jaké má dítě potřeby. Co si chce koupit, na co si bude šetřit apod. Zeptejte se tedy svého potomka, jaké plány se svým kapesným má a podle toho pak nastavte jeho výši. Pokud bude dítě dostávat zbytečně vysoké kapesné, může získat mylný dojem, že peníze “rostou na stromech“ a není třeba s nimi hospodařit.
Inspiraci můžete získat v modelu, jenž byl vytvořený dětskými psychology, kapesné je v něm rozděleno na tři části.
1. První část by měla sloužit k utracení. Dítě si může samo zvolit, co si koupí a rodič by mu neměl jeho plán rozmlouvat.
2. Druhý díl by měl být uložen do kasičky. Spořením si pak dítě může postupně našetřit na dražší věc. Může jít o mobilní telefon, iPad apod.
3. Třetí část slouží k naspoření částky, jenž bude použita na dárky pro ostatní členy rodiny nebo kamarády. V případě, že tuto část neušetří, pak mu na takové dárky přispějte.
Tento model je součástí finanční výchovy, kdy se dítě naučí hospodařit s penězi.
Špatné hospodaření vede k dlouhodobě neuspokojivé finanční situaci, která končí nutností půjčení si. Předejděte potřebě využít P2P půjčky.
Kapesné jako motivace
Když váš potomek vynaloží větší úsilí, není důvod jej za to neodměnit. Stejně jako u dospělých, i děti jsou penězi motivovány k větší snaze a aktivitě. Samozřejmostí však je nastavení rozumné výše odměny.
Umožněte dětem brigádu, díky ní pochopí, že pro získání peněz je třeba něco udělat.
Pokud máte své dítě neučit hospodaření s penězi, je třeba pracovat na své vlastní finanční gramotnosti. Zjistěte si vše o Providentu a jeho půjčkách!