Jak snížit stres z mateřství

Ano, mateřství může být hodně stresující. Ale všechny ty starosti jsou minimálně jednou tolik vyváženy také radostí, smíchem a láskou našich dětí.
Každá maminka dřív nebo později prožívá velký stres z mateřství. Říká si, jestli je dobrá máma, propadá depresi, že nestíhá své pracovní úkoly či nevypadá tak dobře jako dřív.

Bavte se

Děti jsou experti na zábavu. Nejsou zatíženy každodenními starosti dospělých a umí se radovat z maličkostí. Zkuste v sobě najít dítě a užít si ty chvíle, kdy běžná činnost může být i velká zábava. Ať už jde o zkoumání prvních mýdlových bublin, či padání sněhu. Objevování dosud nepoznaného, první jízda na kole, první upečená buchta. Pozorujte své děti, jejich úžas nad vším novým a zkuste se vžít do jejich myšlení a mít radost z těchto maličkostí poslu s nimi.

Společná zábava s vaším dítětem znásobuje pocit štěstí.

Každé věkové období má své přednosti

V různém časovém období můžete zažívat hodně negativních pocitů. Každá máma moc dobře zná tu situaci, kdy její dítě udělá něco napatřičného ve chvíli, kdy si potřebuje něco zařídit nebo třeba jen odpovědět na telefonát.
Dítě si ušpiní právě oblečené nové kalhoty ve chvíli, kdy nejvíce spěcháte s odchodem z domu, nebo rozmaže jídlo všude v okolí, kromě své pusy. V tu chvíli je normální, že vás popadne vztek a někdy i zoufalství.
Ale je velmi důležité si pamatovat, že nemůžete mít oči všude a nastane doba, kdy na tyto situace budete s láskou vzpomínat. Protože si budete také pamatovat, jak neuvěřitelně kouzelný úsměv a zářící oči radostí mělo vaše dítě ve chvíli, kdy dokončilo svou malou záškodnickou akci. A i přes všechen ten případný nepořádek a chaos, se uvnitř vás rozprostřel hřejivý pocit mateřské lásky.

Děti rostou velmi rychle a každé z období má své kouzlo. Pamatujte, že čas jde vždy napřed a nikoliv zpět a snažte si užít každičkou společnou chvíli s vaším dítětem.

Protože ani se nenadějete a místo roztomilého batolete budete mít doma pubertálního výrostka. Ve chvíli, kdy se budete dívat na jeho otrávený obličej a jemu se budou v hlavě honit myšlenky ve stylu, ať už mě ta mamka nechá na pokoji, si budete totiž přát vrátit čas. Čas, kdy jste ho poprvé vedla do školy a on se vás držel svou malinkou ručičkou jako klíště, protože se v něm mísily pocity obav a zvědavosti z nepoznaného.

Každá z maminek si jde svou vlastní cestou

Pamatujte, že nikdo se nerodí jako dokonalá máma. A právě jen vy sami máte možnost přinést a ukázat vašemu dítěti to, co jste třeba vy sami v dětství neprožili a nepoznali. Nebo naopak právě mu ukázat, jak byli super ty víkendové výlety do přírody, na které vzpomínáte dodnes. Je jen na vás, jakou cestu si zvolíte. Žádná není špatná, protože vždy je důležitý cíl cesty.

Nezapomínejte na to, že i vy jste byly dítětem. Jak to bylo fajn se rozběhnout uprostřed rozkvětlé louky, bez starostí a myšlenek na to, co budete vařit k obědu.

Nebojte se v sobě otevřít duši dítěte a dejte občas průchod svým emocím.

Štěstí si totiž tvoříme vždy ve své hlavě.

Zanechte komentář