Jak na nákupy s dětmi?

Potřebujete vyrazit na nákupy, ale nemáte kam dát vaše robě a tak ho musíte vzít s sebou. To je asi noční můra všech maminek. V obchodě dítko okamžitě ožívá a začne se předvádět.

Nákupní centrum je pro děti místo, kde je stále co objevovat. Každá ulička, každá zatáčka v sobě skrývá něco zajímavého. Najde se zde spousta lesklých a barevných krabiček, na které si musí malé dětské ručky sáhnout.

Jak na to

Ideální je, pokud můžete použít nákupní vozík, do kterého vašeho potomka usadíte. Dítě bude mít lepší rozhled a vy můžete regulovat vzdálenost, na kterou dítě dosáhne. Navíc vám nikam neuteče.

Zkuste nákupy přeměnit v zábavu. Vyprávějte mu o zboží, které ukládáte do košíčku, nač jej potřebujete doma, jak se vyrábí. Rozšíříte tak dětské obzory.

Pokud máte předškoláka, dejte mu malý nákupní vozík, tento druh vozíku se vždy ve velkém nákupním centru také nachází. Dítě jezdí s vámi a může do něj dávat menší položky, na které dosáhne. Pokud není malý vozík k dispozici, nechte dítě, ať zboží ukládá do toho velkého.

Nákup s mámou je úkol i pro mě

Děti by měly již od malička chápat nákup s rodiči jako vlastní úkol. Při nakupování jim vysvětlujte, proč dané suroviny nakupujete a k čemu je doma využijete.

Také je důležité dětem neustále opakovat, že sladkosti či ovoce mohou sníst teprve tehdy, až budou zaplacené.

Tipy pro snadnější nakupování

  • Pokud to lze, nakupujte mimo špičku.
  • K nákupům vybírejte dny, kdy nezačínají nové akce.
  • Děti se na nákupy těší, neboť jim skýtají možnost něco nového si přinést. Domluvte se s nimi na jedné věci, kterou si můžou vybrat.
  • V obchodě dejte dítěti úkol – pomáhat s vozíkem, tlačit svůj malý nákupní vozíček, nandavat zboží do vozíčku, pomoci s vyndaváním zboží na pás.
  • Neustupujte v případě pláče, dítě se jinak naučí, že pláč mu pomůže dosáhnout toho, co chce.
  • Zkuste trénovat dětský postřeh, nechejte ho u regálu vyhledávat zboží podle obrázků na obalech.

Nevyhýbejte se společným nákupům. Díky nim si dítě posiluje sebevědomí, pokud vám pomůže, podpoříte jeho pocit sounáležitosti k rodině, pomůžete vytvářet asertivní a sociální chování.

Zanechte komentář