10 výhod kojení – proč nevolit náhražku za mateřské mléko!

Rozhodnutí, zda budete vaše dítě kojit, je velice osobní. Možná jste nevěděla, že kojení působí příznivě nejen pro děťátko, ale i pro vás. Pokud se nemůže rozhodnout, zda chcete nebo nechcete kojit své dítě, pak si přečtěte několik, výhod, které kojení mateřským mlékem přináší.

Mnoho matek se rozhoduje, zda své dítě kojit vlastním mlékem. Je to individuální rozhodnutí, které si musí rozhodnout maminka sama. Přinášíme vám několik zajímavých faktů o kojení mateřským mlékem, které by vás mohlo přesvědčit.

 

1. Snížení rizika vzniku rakoviny prsu.

Jde o celá 4% poklesu karcinomu prsu. Není to nijak závratné číslo, přesto to snížení rizika onemocnění snižuje, bez jakýchkoliv jiných opatření, je to tedy krok správným směrem.

 

2. Mateřské mléko je velmi výživné!

Mateřské mléko je speciálně vytvořeno tak, aby dítě ochránilo před onemocněním, podporuje jeho vývoj a dodává mu správné výživové látky. Zvláště první mléko/mlezivo je pro čerstvě narozené miminko velice důležité. Mlezivo je svým složením unikátní a liší se od mléka, které matka produkuje v pozdějších dnech. Mlezivo podporuje správný chod jater, střev a posiluje imunitní systém dítěte. Dala by se říct, že mlezivo připraví dítě na svět mimo nemocnici.

 

3. Sání pomáhá produkovat ještě více mléka.

Nebojte se ztráty mléka. Pokud budete své dítě kojit pravidelně, pak budou vaše prsa produkovat mléko stále. Lékaři doporučují kojit po dobu jednoho roku, ale mnoho matek kojí mnohem déle. Vaše tělo bude tvořit mléko, dokud budete chtít kojit, teprve po odstavení se tvorba mléka zastaví.

 

4. Pomáhá rozvíjet imunitní systém dítěte.

Když se dítě narodí, tak nemá žádný imunitní systém. Protilátky ve vašem mateřském mléce pomohou vybudovat dítěti přirozenou obranyschopnost mnohem rychleji. Zejména v prvních šesti měsících bude dítě schopno čelit infekčním onemocněním mnohem lépe. S podporou látek obsažených mateřském mléce bude dítě odolnější vůči onemocněním a bude se i lépe vyvíjet.

5. Maminky mají snížené riziko vzniku rakoviny vaječníků

Rakovina vaječníků přezdívána jako ‘’tichý zabiják’’, postihuje velké procento žen a mnoho jich také na toto vážné onemocnění zemře. Naštěstí pro kojící matky je riziko vzniku rakoviny vaječníků o celých 27% procent nižší.

 

6. Kojení je skvělý způsob, jak se s dítětem propojit!

Po porodu u maminek vzniká pocit oddělenosti od svého dítěte a někdy je velice obtížné toto spojení opět navázat. Pokud je toto i váš případ, pak je kojení tou správnou cestou pro znovu propojení se svým dítětem.

 

7. Kojení uvolní všechny ‘’šťastné’’ hormony

Hormony ovlivňují vaší náladu a celkové chování. Je dokázáno, že při kojení se uvolňují všechny ‘’šťastné’’ hormony a žena má pak dobrou náladu.

 

8. Kojení vede ke snížení rizika vzniku diabetu.

Kojení pomáhá jako prevence před diabetem u matky i dítěte. Kojení značně snižuje riziko cukrovky, děti které byly kojené mají dokonce odolnost vůči cukrovce v průběhu celého svého života.

 

9. Kojení může pomocí dítěti s váhou

Kojení může dítěti pomoci naučit se zdravým stravovacím návykům. Jak?

Některé děti ve vyšším věku začnou mít problémy s tím, že nedokážou odolat jídlu nebo naopak jí málo. Kojené může tyto špatné stravovací návyky velice ovlivnit. Dítě se naučí správně určit, zda má hlad nebo ne, pokud ho přiložíte k prsu a ono samo si určí, zda bude nebo nebude sát. Tímto způsobem se podvědomě naučí správně poznávat potřeby svého těla. Kojení je tedy do jisté míry určitou prevencí před pozdější obezitou nebo naopak anorexií.

 

10. Mléko z láhve je stejně výživné jako to přímo z prsu

Některé ženy jsou pracovně vytížené už několik dní po porodu. To ovšem neznamená, že dítě nemůže poznat výhody kojení mateřským mlékem. V případě, že jste zaměstnanou matkou, pak můžete své mléko odčerpávat do láhve a vaše dítě může i po doby vaší nepřítomnosti pít z láhve. I když se rozhodnete pro kojení, neznamená to konec aktivnímu životu.

Jaké je vaše rozhodnutí? Napište nám své názory na kojení!

Zanechte komentář