Práce z domova: Tipy pro maminky

Práce a děti pospolu doma? Zdá se vám, že je to snadné? Nikoliv! Vše skloubit dohromady, tak aby to fungovalo, to je pěkně tvrdý oříšek. Naštěstí přinášíme tipy, jak to zvládnout!

Maminky začínají s prací z různých důvodů. Může jít o finance, odreagování, splnění si vlastního snu…, ale dát dohromady péči o dítě a práci není nijak snadné. V mnohých případech je to těžké, ale ne nemožné!

Jenže, jak se soustředit na práci, když  vám dítě po deváté ukazuje své malířské umění nebo si hraje v ne zrovna bezpečné zóně bytu.

 

1. Buďte realista

Ať už pracujete sama na sebe a jste součástí velké firmy, musíte být realista, co se týká množství práce. Pokud pracujete z domova a navíc se staráte o své děti, pak je nutné být k sobě upřímná a skutečně si uvědomit, kolik jste toho schopná udělat. Nastavte si pracovní cíle na každý den a těch se držte. Spíše si dávejte menší úkoly, která budete schopna zvládnout, a když zbude čas, tak můžete udělat práci navíc. Ale nikdy to s vlastním úkolováním nepřehánějte, zbytečně budete ve stresu a neudělaná práce se vám bude kupit a tím více stresovat. Stres z práce pak budete přenášet na své děti, které za nic nemohou.

2. Plánujte

Pokud jste ranní ptáče, pak gratulujeme. Čas, kdy zbytek rodiny ještě spí můžete využít k udělání toho nejdůležitějšího. To samé platí pro večer, kdy ostatní si jsou již lehnout a vy se tak můžete plně soustředit na svou práci. Nikdo vás nebude rušit, rozptylovat. Během dne, kdy se nemůžete věnovat práci si sebou noste poznámkový blok a tam si zapisujte všechny své pracovní nápady a úkoly. Tím tak budete mít jistotu, že ráno nebo večer, kdy vše utichne a vy budete moct pracovat, na nic důležitého nezapomenete.

3. 100% volná

Když pracujete z domova, nemáte volného času příliš. Člověk má tendenci si při hraní s dětmi vyřizovat ještě další pracovní záležitosti. Výsledkem je napůl odvedená práce a nespokojené děti. Pokud si vyhraníte čas na hru s dětmi, pak se tomu věnujte 100%. Vypněte telefon i všechny myšlenky na práci a věnujte svou pozornost jen dětem. Ty tak budou mít pocit, že máma je jen jejich a nemusí se o ni s nikým dělit. Díky tomu také budou lépe snášet, když budete zájem věnovat práci. Pochopí, že nyní není řada na nich a spíše se uklidní.

4. Nechte si pomoct

Pokud je toho na vás mnoho a vy i přes veškerou snahu nezvládáte práci a děti současně, pak se nebojte požádat o pomoc. Možností je více, babička s dědečkem, přátelé, partner nebo placená chůva. Udělejte ze své rodiny jeden fungující tým, který si vyjde vstříc a pomůže si. O děti se nemusíte starat jen vy, i vás partner má své povinnosti. Vše záleží jen na dobré domluvě a naplánování. Váš rodinný a profesní život pak může fungovat jako na drátkách.

 

5. Zabavte dítě

Dvě činnosti udrží děti v klidu, malování a sledování filmu. V případě malování se ujistěte, že jde o pastelky, které se dají lehce omýt v případě malby jinam než na papír. I pohádka může být pro dítě skvělá zábava, je ovšem nutná kombinace i s aktivním pohybem a jinou hrou. POkud necháte své dítě celý den sedět u TV, pak to k ničemu dobrému nevede.

Zanechte komentář