Večerníček – Vývoj dítěte a propojení s ním

Večerníček nebo-li večerní předčítání pohádky patří k večernímu rituálu v mnoha rodinách. Tento společný čas pomáhá jak dítěti i samotnému rodiči.

Večerní vyprávění pohádek bylo po dlouhou dobu pouze na maminkách, ale v posledních letech se k této činnosti mají čilé i tatínci. Výzkumy ukazují, že čtení večerní pohádky je klíčem nejen k rychlejšímu vývoji dítěte, ale pozitivně fungují na dospělé, kteří v rámci čtení odloží své povinnosti a relaxují. Večerníčky také skvěle udržují a posilují pouto mezi dítětem a rodičem. Jde o rituál, který má všestranné pozitivní dopady na psychiku, vývoj i vztah zúčastněných.

Kvalita nikoliv kvantita

Večerní předčítaní nemusí být nijak dlouhé, stačí pouhých 10 minut předčítání. Delší večerníček děti odrazuje od usnutí a přepíná dětské myšlení. Pokud chcete, aby měla tato chvíle sílu, pak jí není třeba zbytečně protahovat. Dítě během 10 minut pozná, že má milující rodiče, získá náměty pro své snění a zároveň se vnitřně uklidní. To vše napomáhá klidnému usnutí i samotnému spánku.

Oprašte své dramatické dovednosti

Pokud jste vyčerpaní z práce a nejradši byste sami ulehli, pak věřte, že oněch 10 minut vás nabije novou energií. Je ale důležité, aby jste do předčítání také vložili něco ze sebe. Čtěte tak, aby to dítě bavilo a vnímalo různé povahy hlavních postav. Měňte hlasy, obličeje, velepšete klasický příběh a podporujte tak fantazii nejen dvou, ale i tu dětskou. Tím, jak se budete v různých situacích pohádkového příběhu tvářit a mluvit, dítě bude lépe čteným slovům rozumět.

Buďte příkladem

Nemusíte být žádný knihomol, aby jste svým dětem ukázali, jak je čtení důležité. Jen ukažte, že jste si vědomi svých čtenářských návyků. Nejdůležitější je pro děti vzor, a ten těžko ukážete předčítáním zcela bez zájmu. Pokud se nedokážete do pohádek vžít, pak použijte jiné čtení, které je vám bližší. I klasické noviny mohou být v jistém podání pro děti zajímavé. Udělat si vlastní příběh pouze zatraktivní celý večerní rituál. Dítě může být pyšné na svého rodiče. Zajímavé předčítání pomůže dítěti najít cestu ke čtení.

Rozvíjejte znalosti

Když děti povyrostou mají často tendenci dívat se raději na televizi nebo pc. Tento trend přichází dříve než byste čekali. Proto musíte své večerní čtení pozměnit a vyvíjet tak, aby mohl konkurovat televizi nebo počítači. Řešením může být zapojení dětí do vyprávění, nechat je tvořit část děje. Tím podpoříte vývoj a zároveň představivost. Navíc si užijete i legraci.

Zábavná rutina

Večerníček je nejjistější způsob, jak své dítě uklidnit. Pokud tedy chcete dítě zklidnit, pak zapojte knihu. nemusíte to být pouze před spaním. Může to být například i před jídlem, děti se pak na další činnost mnohem lépe soustředí a nejsou tak roztěkané. Vystihněte krizové momenty z celého dne a šikovně je doplňte o čtení. Celý den pak bude pro děti zábavný,a le pro vás nijak stresující.

Čtení pro ty nejmenší

Nikdy není příliš brzy a to, začít předčítat pohádku. I když je vaše děťátko pár týdnů staré, čtení bude vnímat. Čtením opět pomáhá porozumění a pozornosti. Dítě se bude už odmalička učit poslechovým dovednostem.

Jak často čtete pohádku vy?

Zanechte komentář