Jak koupat miminko?

Koupání je důležité pro udržení hygieny miminka, ale je to i čas, který v dítěti  vytváří pocit štěstí a zároveň jistoty ve vodním prostředí. Otázka však zní, jak často a jakým způsobem miminko koupat?

Jak často miminko koupat?

Některé maminky mají tendenci své děťátko koupat až příliš často, a to může vést ke kožním alergiím a celkové náhlosti miminka k onemocnění. Ideálně by se dítě mělo mýt jednou za dva dny, a to buďto večer nebo ráno. Více je ovšem doporučována koupel večer, kdy má maminka čas celkově se koupání užít. V případě ranního umývání jde spíše o rychlou akci, kdy se následně maminka potřebuje věnovat dalším důležitým povinnostem. Navíc koupel pomáhá dobrému spaní i relaxaci před ním.

Strach z vody

Některé děti vodu milují, jiné si v ní tak jisté nejsou. Přesto v sobě mají děti zabudovanou vzpomínku na vodu, byly v ní přece 9 měsíců před narozením. Ale tam nebyly ohroženy studenou nebo příliš teplou vodou ani mýdlem v očích! U malého děťátka stačí jedna stresová situace spojená s vodou a následně se může z koupání stát skutečný trest. Pokud dítě necítí a není v tom ani podporováno jistotu ve vodě, pak si může strach z vody nést až do dospělosti. Jak budit v dítěti pocit jistoty ve vodním prostředí? Koupele by neměly být zpočátku delší než 5 minut, postupně je však prodlužujte. Pro dítě je důležité vědomí, že jste u něj a pevně ho držíte, uklidňujete.

Příprava na koupání

Koupelna by měla být vytopená (ideálně 22-23 stupňů) a samotná teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí 36-37 stupňů, teplotu měřte buďto teploměrem nebo rukou. Vodu do vany napouštějte ještě před tím, než bude dítě v koupelně. Během čekání na přípravu vany může dítě vymrznout a nebo se vyděsit z hluku, který voda při napouštění bude dělat.  Pokud máte přebalovací stůl v jiné místnosti, pak si připravte silnou osušku nebo přebalovací podložku blízko vany.

Vše mějte hezky po ruce

Připravte si malý košíček a v něm mějte mýdlo, šampon, ručník, oblečení, čisté plenky, hračky, atd. Z času koupele se může stát skvělá zábava! K umývání a vytvoření pěny používejte výhradně dětské hypoalergení koupelové přípravky. Také myslete nato, aby používaný šampon nepálil v očích. První dva týdny ovšem miminko myjte pouze vodou, bez použití jakéhokoliv šamponu nebo mýdla. Dokonce i ty nejjemnější přípravky mohou jemnou pokožku dráždit.

Čas koupání

Při mytí na dítě mluvte a ujišťujte ho, že se mu nemůže nic stát. Umývejte jemnými tahy, ale pevnými, aby dítě mělo jistotu, že mu nic nehrozí. Při mytí hlavičky dávejte pozor, aby netekla voda ani šampon dítěti přes obličej nebo dokonce do očí. Pro nejmenší děťátka existují speciální ochranné kšiltíky, které zabraňují kontaktu vody s očima i celým obličejem. Pokud si dítě není ve vodě jisté, pak koupel příliš neprotahujte. Myjte jemně, ale důkladně.

Ostražitost

Mějte své dítě neustále na očích. Neexistuje žádná důvod, aby jste dítě ve vodě opustila, byť jen na kratičkou chvíli.

Po koupeli

Dítě je třeba osušit velice opatrně. Před klasickým drhnutím, dejte přednost přikládání ručníku. Pokud je v koupelně teplo, můžete dítě rovnou namasírovat dětským hydratačním olejem nebo mlékem. V případě zimy, nechte tuto činnost do jiné místnosti.

Má vaše dítě koupel rádo?

Zanechte komentář