Představte si plenky, které nemusíte vyvařovat, žehlit ani pracně skládat. Nasadíte je a sundáte velmi rychle a jednoduše.
A přitom jsou z příjemného materiálu, ve kterém je vašemu děťátku moc dobře. Navíc ještě šetří životní prostředí i vaši peněženku. Fantazie? Kdepak, vítejte ve světě moderních látkových plen!
Rozdíl v pracnosti není nijak závratný: zatímco jednorázovou plenku vyhodíte do koše na odpadky, jehož obsah každý den vynesete do popelnice, tu látkovou vyhodíte do koše na prádlo, jehož obsah každé 2-3 dny dáte do pračky, usušíte a použijete znovu.
Méně viditelný, ale o to důležitější rozdíl, je ve vlivu na zdraví miminka. Látkové plenky neobsahují chemikálie, které by přicházely do styku s pokožkou, děťátko se v nich nepřehřívá, čelí nižšímu riziku opruzenin a infekcí močových cest.
Široký výběr
Malý bonus navíc – moderní látkové plenky jsou krásné a poskytují možnost velkého výběru barev, dezénů i zpracování. Na trhu dnes najdete desítky plenek různých značek, systémů, cenových úrovní, ale i kvality. Podle čeho vybírat?
Materiál
Čtěte pečlivě materiálové složení plenek, a pokud je to jen trochu možné, materiál si před nákupem i osahejte. Kvalita i příjemnost materiálu na dotyk jsou zde o to důležitější, že dítě bude v plence v podstatě neustále po dobu zhruba 2 let. Vybírat můžete mezi přírodními materiály i moderními umělými vlákny – každé mají své výhody i nevýhody.
Stejně důležité je i zpracování: švy musí být pevné, aby vydržely zátěž celého plenkovacího období, ne-li dvou až tří, a přitom nesmí nikde tlačit, natož řezat.
Zjednodušeným vodítkem pro výběr může být maximální teplota praní, kterou výrobce pro plenku udává: kvalitní materiál i ušití zvládne praní v pračce na 60° C, což je teplota, při které se ničí většina bakterií. Zamilovali jste se do krásného dezénu plenky, u níž je povoleno praní jen při nízkých teplotách? Pořídit si ji můžete i tak, ale měli byste počítat s nižší životností a nutností ošetřovat ji dezinfekčním pracím prostředkem, aby se v ní nemnožily bakterie. A jsme opět u té chemie…
Druhy plen
Každá plenka se skládá ze dvou částí. Jedna vrstva saje, druhá vlhkost nepropustí ven a přitom je prodyšná, aby pokožka mohla dýchat.
Plenky „vše v jednom“ (All-In-One, AIO obě tyto vrstvy spojují v jedné pleně. Jejich nevýhodami jsou nižší životnost (garantováno bývá obvykle jen jedno plenkové období), větší citlivost na péči a vyšší cena. Výhodou je naprostý komfort a nejjednodušší přebalování.
Kalhotkové plenky mají obě vrstvy v podobě kalhotek – spodních savých a svrchních nepropustných. Nevýhodami jsou vyšší cena a objem plenky (savé kalhotky znamenají více materiálu), u živějších dětí i nutnost zapínat dvoje kalhotky za sebou. Výhodami jsou vysoká savost a spolehlivost takové plenky – coby noční plenky jsou takřka nepřekonatelné.
Čtvercové nebo vícevrstvé plenky mají savou vrstvu v podobě čtverce či čtverců, které se různě skládají, a přes ně se opět oblékají nepropustné kalhotky. Nevýhodou těchto plenek je náročnější manipulace, a tedy nižší komfort pro rodiče, jednoznačnou výhodou potom cena.
Plenky „vše ve 2“ (All-In-2, AI2) jsou výsledkem snahy přiblížit se komfortu plenek typu AIO bez jejich nevýhod. Savá vrstva má podobu vkládacích plenek, které se do nepropustných kalhotek vpínají patentky. Přebalování je díky tomu snadné, plenky jsou spolehlivé, cena i životnost jsou přitom lepší než u AIO.
Točí se vám z toho výběru hlava? Nebojte, řešení je tu vždy. Nekonečnou zásobárnou informací je samozřejmě internet, ještě lepší je ale navštívit některou z kamenných prodejen, kde se vás ujme proškolený personál, nebo se spojit s látkovou poradkyní. Velmi dobře vám dokážou poradit i zkušení provozovatelé mnoha specializovaných e-shopů.
Když ve slově látka vyměníte jednu souhlásku, získáte slovo láska. To nemůže být náhoda! 🙂
Napsala: Ing. Lenka Toušková
Látková poradkyně Bamboolik
www.bamboolik.cz