Pravidelná zubní hygiena – Jak k ní motivovat děti?

Správně prováděná a hlavně pravidelná zubní hygiena je základem zdraví zubů a dásní, tedy dutiny ústní. Každé dítě by se mělo zubní hygieně naučit v co nejranějším věku, pokud se tak nestane, hrozí, že bude mít v dospělosti zdravotní problémy. Zjistěte, jak naučit své dítě správného čištění ústní dutiny a zajistěte mu tak bezproblémové návštěvy zubního lékaře.

 

Proč učit pravidelné zubní hygieně?

Jako rodič chcete svému dítěti dopřát jistě to nejlepší. Nejen sladké laskominy, ale i běžná strava způsobují při nedostatečné hygieně zubní kazy nebo záněty dásní. V případě, že chcete zabránit tomu, aby vaše dítě trpělo při trhání zubů nebo například vrtání kazů, pak dohlédněte na to, aby byla dodržování pravidelná zubní hygiena.

 

Mléčné zuby – Jsou důležité stejně tak jako ty stálé!

Obecně stále převládá názor, že mléčné zuby nejsou nijak důležité. V důsledku toho nedávají rodiče takový důraz na to,a by si děti zuby čistily pravidelně.

Pokud nedostávají mléčné zuby pravidelnou péči a hygienu, pak se zkazí a vypadnou. Tím ovšem problém nemizí, spíše naopak. Pokud se zubní kaz v mléčném zubu neodstraní včas, hrozí, že dojde až k zánětu zubní dřeně. Zubní dřeň se nachází u hrotu kořeně mléčného zubu, kde se nachází zárodek zubu stálého. Pokud je tedy zubní dřeň poškozená, pak to bude mít i negativní důsledek na zub stálý, ten se v důsledku toho stane po dokončení růstu méněcenný (poškozená sklovina, zubovina, náchylnost k zánětu, zubnímu kazu atd.). Další důsledek předčasné ztráty mléčného zubu může být špatný růst zubu stálého, což vede k rovnátkům.

 

Být vzorem!

Pokud chcete své dítě naučit správné technice a pravidelnosti čištění, pak musíte sami tyto činnosti zvládat a dělat! Jedině tak bude mít dítě vzor a bude si chtít zuby čistit.

V případě, že nevíte, jak si správně zuby čistit, pak navštivte zubní hygienistku, která vás během jedné návštěvy do správné techniky čištění zaškolí.

Čištění zubů hrou!

Děti milují hry. Využijte této záliby a udělejte z ústní hygieny novou zábavnou činnost. Pusťte jim během čištění oblíbenou písničku, odměňujte je za dobře vyčištěné zuby body, pořiďte jim přesýpací hodiny, které jim budou měřit délku čištění. Možností je tolik! Pokud bude dítě čištění bavit, bude to i vidět na výsledcích čištění. Zubní hygiena už pro ně nebude nudná povinnost, ale zábava.

 

Další zajímavé články!

Přečtěte si, jak čistit mléčné zoubky.

Zanechte komentář