Turistika s dětmi – Jak k ní přistupovat?

Turistika je oblíbeným sportem, který jde provozovat po celý rok. Pokud si myslíte, že s narozením vašeho dítěte se budete muset této záliby vzdát, pak jste na omylu. Zjistěte, jak zapojit své dítě do turistiky, tak, aby ho to bavilo.

Aby se pro dítě stala turistika stejně tak oblíbená jako pro vás, je třeba správného přístupu. V opačném případě bude každý pěší výstup pro dítě noční můrou.

 

Turistika – Kdy je na ní dítě připraveno?

Obecně se doporučuje začít dítě do turistiky zapojovat až po uplynutí prvního roku. Děti do tří let lze nosit ve speciální dětské sedačce, kterou má rodič na zádech. V případě nošení není pro děti turistika nijak namáhavá a vy si tak můžete zdolávat horské vrcholy podle svých možností.

Podřizování dětem přichází v pozdějším věku

Z pasivního pozorovatele v dětské sedačce se dítě s přibývající věkem stane stále více aktivní turista. Do věku 4 až 5 let je důležité vybírat vhodné délky tras. Ideálně by měl výlet vyjít na půl dne a zařadit do něj dostatek odpočinku. Mále děti je také nutno během výšlapu mít stále na očích, aby nevzniklo žádné riziko úrazu.

Ale věk rozhodně není tím, co by mělo být rozhodujícím faktorem pro dětskou turistiku. Důležité je zvážení možností á také zájmu dítěte. Správné načasování totiž podpoří vznik záliby v tento sport.

 

Děti v prvé řadě!

Zdolání vrcholu a výhled do krajiny není pro děti takové lákadlo jako pro dospělé. Dítě dává pozornost svému okolí, hře a objevování nových věcí. Při náročném výstupu může přijít únava kdykoliv. Proto je třeba volit ideální tempo a také vhodně zvolit délku trasy. Neméně důležité jsou také přestávky, během níž je nutné doplnit energii svačinou, něčím sladkým, pitím. Během pauzy také můžete zabavit dítě hrou, což odvede jeho pozornost od únavy.

 

Dětské příznaky vyčerpání

  • Stěžování na bolest nohou

  • Snížené vnímání okolí

  • Menší tempo chůze

  • Pokles nálady

 

Správné boty a oblečení jsou základ

Aby bylo díky schopno podat pohybový výkon, je třeba pořídit mu kvalitní oblečení a obuv. Zvláštní důraz klaďte především na zvolení správné velikosti a materiálu. Oblečení by mělo být funkční prodyšné a pohodlné.

 

Co vzít sebou?

Do turistického batohu nezapomeňte vzít kromě svačiny také sadu náplastí. I ty nejlepší boty totiž mohou způsobit puchýře a otlačeniny. Během letního období také nezapomeňte na opalovací krém se zvýšeným UV faktorem.

 
Praktikujete turistiku s dětmi? Napište nám své zkušenosti!