Jak si správně vyprat oblečení?

Praní sice není žádná věda, ale je dobré znát pár pravidel. Aby nám prádlo dlouho vydrželo, je třeba zvolit správný prací prostředek i teplotu. Prádlo je třeba i řádně roztřídit. Přinášíme pár praktických rad na praní prádla.

Základem úspěchu je roztřídění na bílé, barevné a černé prádlo, ale i třídění podle materiálu. Vlna a jemné spodní prádlo se musí prát zvlášť. Těžké tkaniny nasáklé vodou je v bubnu snadno poškodí. Pračku plníme suchým prádlem tak, aby mezi bubnem byla mezera na šířku dlaně. U jemného prádla a záclon jen do poloviny bubnu. Teploty praní se u moderních tkanin pohybují v rozmezí od 40 °C do 60 °C. Dbejte na doporučení výrobce, které najdete na visačce. Nedoporučujeme používat univerzální prací prostředky, které se používají na bílé a stálobarevné prádlo. V jejich složení jsou totiž bělicí prostředky, které z barevného prádla sepírají barvu.

Prací prostředky

Pořiďte si speciální prostředky na bílé, barevné a černé prádlo. Uchovají barvu skutečně černou, barevné prádlo neseperou a bílé dokonale vybělí. Dále je třeba si pořídit speciální prostředek na jemné spodní prádlo i dámské oblečení a také na vlnu. Vhodný je i prací prostředek na funkční prádlo. Na sportovní, outdoorové a funkční oblečení doporučujeme prací prostředek NATCH! PURE ONE. Dávkujte vždy podle návodu a tvrdosti vody. Malé množství prášku způsobí, že se špína z povrchu prádla sice uvolní, ale naváže se na soli, které krystalizují ve vláknech. Jde o nevratný proces. Bílé prádlo zašedne a ručníky ztvrdnou. Při velkém množství prostředku zase může pračka vypěnit.

Aviváž a impregnace

Pomocí aviváže klasické prádlo zjemníte a u tkanin s vysokým obsahem umělých vláken, v nichž se při nošení tvoří elektrostatický náboj, zamezíte lepení látky na pokožku a oděv se nebude tak špinit. Docílíte i příjemné vůně. Na speciální moderní materiály, především na sportovní a funkční oblečení, ale i na spodní prádlo nepoužívejte aviváž. Speciální prací prostředky zajistí, že se povrchová úprava materiálů nepoškodí. Do prášků s označením Sport & Aktive se přidává speciální přísada, která voní tím více, čím více se potíte.