Vánoce, Vánoce přicházejí

Snad každý rodič jedou za život dostane od svého potomka otázku: „Maminko, proč slavíme Vánoce?“ Dokážete na tuto otázku odpovědět?

Příběh Vánoc

Slovo Vánoce vychází z německého Weihnachten – volně přeloženo jako svaté noci. Jednoduše řečeno slavíme narozeniny Ježíška, který se narodil v Betlémě. Pro dějiny lidstva to byl tak významný den, že od jeho narození počítáme náš letopočet. Mnoho z nás například netuší, že křesťanské Vánoce jako takové trvají od 25. prosince do 11. ledna. Tento den připadá na Křest Páně.

Oslavě narození Ježíška předchází období zvané advent. Jsou to čtyři týdny, které zakončí Štědrý večer – 24. prosinec. Tento den celá rodina zasedne u štědrovečerní večeře a chystá se na příchod Ježíška, který dle tradice nadělí dárky.

Na slavnostní vánoční tabuli najdeme ve většině domácností kapra a bramborový salát. Tato tradice není stará ani sto let. O smaženého kapra se postarala Magdalena Dobromila Rettigová. Naproti tomu bramborový salát do českých obyčejů přišel až po první světové válce.

Vánoční tradice

S oslavou Vánoc je spojeno mnoho tradic a zvyků. Například rozkrajování jablek a hledání hvězdiček. Pokud hvězdičku najdete, znamená to, že v příštím roce se vás bude držet dobré zdraví. Nebo schovaná šupinka pod talířem. Ta vám zase přinese peníze. S dětmi se skvěle pobavíte u pouštění lodiček ze skořápek z lískových ořechů.

Dodržujete s dětmi na Štědrý den půst, abyste viděli zlaté prasátko? I to je jeden ze zvyků, který se pojí s přínosem štěstí a peněz do domácnosti.

Nesmíme samozřejmě zapomenout na zdobení stromečku. Věděli jste, že pokud na vrchol stromečku umístíte místo špičky hvězdu, značí to symbol naděje a prozření. Stejně jako jedna trošku strašidelná tradice, že pokud na stromeček umístíte rolničky nebo zvonečky, umožníte tak duchovi Vánoc s vámi komunikovat.

Vánoce pro děti

Nezapomínejte také dětem zmínit, že Vánoce jsou hlavně o tom, aby byla rodina pohromadě. Není to jen o množství dárečků. Udělejte si krásné Vánoce a vytvořte si vlastní tradice, které jedou budou vaše děti předávat těm svým.

Zanechte komentář