Co se to děje s mým tělem po porodu a proč?

Porod s sebou přináší zrození nového života, ale i některé změny. V období šestinedělí se tělo vrací do normálu – zavinuje se děloha, hojí se drobná poranění vzniklá při porodu.

Proč se u mě střídají nápady?

U některých maminek dochází k prudkým změnám nálad, které vyvolává celá řada faktorů. Je rozkolísaná hladina hormonů, tělo je po porobu rozbolavělé. Nepřidá ani péče o novorozence a mírný nedostatek spánku. Objeví se i nové emoce související s miminkem, možná i obavy i malé stvoření. Je to však normální stav, který brzy zmizí.

Hrůza, vypadávají mi vlasy

Během těhotenství často vlasy sílí. Ovšem po porodu může dojít k jejich masivnímu vypadávání. Proč je tomu tak? Během těhotenství tělo produkuje více estrogenu (ženský pohlavní hormon), který stimuloval růst. Po porodu a během kojení však jeho hladina klesá, vlasy přestávají růst a začnou vypadávat. Tento stav se obvykle časem upraví.

Můžete si v lékárně zakoupit vitamíny na podporu růstu vlasů. Pokud by však vlasy padaly hodně, raději se obraťte na kožního lékaře.

Jak to vypadá moje pleť?

Na pleť novopečené maminky má vliv stres, únava, ale i celá řada hormonálních změn, které probíhají v jejím těle. Není divu, že se to projeví i na její pleti.

A co moje břicho?

Břišní stěna bývá po porodu ochablá a svaly rozestouplé. Po několika týdnech se opět zpevní. Podpořit ji můžete vhodnou gymnastikou (již v šestinedělí). Chcete – li posílit pánevní dno, využijte Kegelovy cviky – můžete je vykonávat i při sezení na židli. Postačí při výdechu zatáhnout břišní svaly a několik vteřin je držet zatnuté, následně je uvolněte. Toto cvičení můžete opakovat několikrát denně.

Porod je velká změna a to nejen pro život, ale i pro tělo. Dopřejte mu vyváženou a kvalitní stravu, pohyb, pozitivní pohled na svět a dostatek času. Tělo se zase vrátí do své rovnováhy a začne fungovat tak, jako dřív.

Zanechte komentář