Připravili jsme pro vás 10 jednoduchých bodů, které pomohou zlepšit vztah mezi vámi a vaším dítětem. Buďte připravená na všechny úskalí výchovy…
Vychovávat je těžké. Neexistuje žádná věda, přesný postup, který by pomohl vychovat správně a bez pochybení. Výchova je většinou až chaotická improvizace. Když se snažíte dostat své děti do postele nebo přemluvit je, aby snědli zeleninu.
1. Chvála
Chvále je jedním z nejvíce podceňovaných nástrojů ve výchově. Začněte své dítě chválit, bez ohledu na to, jak je malé. Děti jsou dychtivé po učení a pozornosti svých rodičů, v případě, že si jich rodiče nevšímají a nechválí je, zaměří se místo učení správných návyků na ty špatné.
2. Čas jít do postele
Některé rodiče děsí konec dne, už jen kvůli přemlouvání svého dítěte, aby šlo spát. Existuje několik možností, jak své dítě rychleji uspat. Před spaním mu dopřejte teplou koupel a pak ho zabalte do teplé osušky nebo deku, díky tomu se dítě začne cítit ospalé a otupělé. Poté je uložte do postýlky, ztlumte světlo a mluvte tiše a pomalu. Naučte své dítě denní večerní rutině, přesný čas, pohádka před spaním nebo povídání si, pokud budte den co den dodržovat stejný postup, dítě si na něj zvykne a nebude protestovat. Především se vyhněte tomu, aby dítě před spaním koukali na DVD nebo televizi.
3. Zdravé stravování
I když se vaše dítě brání příjmu zeleniny a všeho zdravého, je několik možností, jak nenásilně zdravou stravu do svého dítěte ‘’dostat’’. Ještě před tím, než jim dáte připravené jídlo, dejte na stůl pouze nakrájenou zeleninu či ovoce, děti se tak nejdříve hladově vrhnou na zeleninu. Teprve pak jim předložte všechno připravené jídlo. Další možností je mixování zeleniny do omáček a jiných pokrmů. Šťávu ze zeleniny pak můžete maskovat pomocí oblíbených jídel. Jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit zdravé stravovací návyky být příkladem a pi jídle všeho toho, co nemá dítě rádo se usmívat. A nakonec je opět důležité vytvoření příjemného času pro jídlo, jíst by měla celá rodina pospolu.
Přečtěte si, Jak dát svým dětem zdravé stravovací návyky?
4. Plánování
Plánujte si svůj denní program dopředu, jedině tak dokážete být připravená a vše zvládat s klidem. Své děti do plánování zahrňte, říkejte jim, co je čeká v následujících dnech. Pokud víte, že bude třeba s nimi dojít k lékaři na očkování, řekněte jim to dříve než ten den. Dítě pak bude na událost připravené a nebude mu změna běžného programu vadit. V praxi to znamená, že vás nebude čekat žádný křik ani protesty či dokonce pláč.
5. Disciplína
Je přirozené, že děti testují, co všechno si mohou dovolit a kde je pomyslná hranice. Toto náročné období lze překonat pomocí klidného postupu. Pokud například dostane dítě záchvat vzteku v supermarketu, pevně ho chyťte a důrazně mu sdělte, že ho nebudete být, pokud se ihned uklidní. Dítě většinou na vážný a klidný způsob mluvy reagují.