Jak dát svým dětem zdravé stravovací návyky?

Máte obavu z toho, že vaše dítě nejí dostatečně zdravě? Vštěpování správného stravovacího režimu je mnohdy obtížné, zvláště pokud váš malý jedlík jen tak něco nesní. Poradíme vám, jak pomůžete svému dítěti rozvíjet jeho stravovací návyky správným směrem.

Zdravé stravování není důležité jen u dětí, ale také u dospělých. Jsou to totiž především oni, kdo dávají dítěti příklad. Pokud rodič nemá správné stravovací návyky, je těžké chtít je po dítěti.

Trendem poslední doby je stravování v rychlých občerstveních. Maminky volí místo domácího jídla to kupované. Tím pak krmí nejen sebe, ale také své děti. Studie ukázaly, že dětská obezita začíná už před nástupem do školky. Jakmile si dítě navykne na nezdravé stravování, je těžké ho tomu odnaučit.

Zde je několik jednoduchých kroků, které změní stravování vás i vašeho dítěte k lepšímu:

1. Držte se plánu

Každý den se držte stejného režimu. Snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. Donuťte sebe i sovu rodinu dodržovat pravidlo 5 jídel. Zdravé jídlo každý den v pravidelných intervalech a množství, právě to pomůže udržet ve vaší rodině zdraví fyzické, ale i psychické.

 

2. Výběr potravin

Njeste si jistá, zda bude vaší dítě jíst všechny potraviny? Pak se nebojte experimentovat! Zkoušejte různé kombinace potravin, čerstvé zeleniny, ovoce, připravujte různé domácí dipy, salsy a dresinky. Podpořte čerstvou chuť a udělejte jí zábavnou a chutnou i pro vaše děti. kromě toho se nebojte svého dítěte zeptat, jaké potraviny jíst chce, a které mu chutnají. Společně tak vytvoříte seznam potravin, které budou zdravé a zároveň chutné. Všechny důležité živiny a vitamíny můžete do svých dětí dostat velice jednoduše. Nová a závavná úprava jídel, nové kombinace, společné nakupování. To vše je cesta ke zdravějšímu stravování.

 

3. Žádné sladké nápoje

Dalším krokem ke zlepšení zdraví vašeho dítěte, je vyvarování se sladkých nápojů. Přestaňte kupovat všechny ty přeslazené barevné pitíčka! Jsou plná chemie, sladidel a kalorií. Namísto sladkých nápojů připravte domácí džus z čerstvého ovoce. Začněte kupovat čistou vodu! Vaše dítě bude mít mnohem více energie!

 

4. Společné jídlo

Začněte jíst spolu! Připravujte rodinné večeře nebo obědy. Tím dáte vzniknout novému zdravějšímu stylu života a zároveň utvrdíte rodinné vztahy. Nevadí, když nebude každé jídlo společné, stačí alespoň jedno. Díky společnému jídlu budete mít přehled o tom, co dítě jí a co ne, díky tomu budete příště vědět, co na talíř nedávat a co naopak ano. Když dítě uvidí, že jíte brokolici, bude ji chtít ochutnat také. Co budete jíst vy, bude chtít i vaše dítě, společně tak můžete začít nový zdraví životní styl.

 

5. Nahrazení cukrovinek

Vaše dítě bude chtít sladké. Proto připravujte zdrav sladkosti, které nebudou dětský organismus zatěžovat. Sušené ovoce, med, čerstvé ovocné plody, jogurtové dipy, to veš může nahradit klasickou čokoládovou sušenku.

Zanechte komentář