Porod – Koho k němu přizvat? Partnera nebo dulu?

Nejlépe, když budete mít po ruce oba dva, získáte tak dvojitou podporu, která vám přijde vhod.

Řešíte, koho chcete mít při svém porodu? Jistě, že partner je příjemná volba, měla by jste u sebe známou a blízkou osobu. Ale co když partner k porodu nechce nebo nemůže? V takovém případě přichází na řadu v dnešní době velice oblíbený dula.

Pokud řešíte, koho vybrat, pak zvolte buďto oba nebo jen jednoho. Do výběru si však nenechte mluvit, přece jen půjde o váš porod a jen vy sama víte, co bude pro vás to pravé.

Partner je pro ženu tím nejbližším člověkem, a proto se není čemu divit, když chce mít právě jeho u porození jejich dítěte. Navíc partner už většinou dobře ví, jak zvládáte bolest, kdy jste ještě ‘’v pohodě’’ a kdy už toho začíná být na vás moc a vy potřebujete uklidnit. Na druhou stranu dula je obeznámená se vším, co k porodu patří a dokáže pomoc v případě, kdy muž bývá bezradný a neví, jak by vám mohl pomoci.

Nejlepší možná varianta je mít u svého porodu dulu i partnera. Dula ve většině případů pracuje nejen s rodičkou, ale také s jejím partnerem. U ženy pomůže dotykem nebo povzbuzením, partnera zas uklidní a ujistí, že vše probíhá tak, jak má a také mu ukazuje, jak může své partnerce pomoci.

 

Dula – její pomoc se může lišit porod od porodu

Pro dulu je důležité, aby byl váš porod pro vás příjemným okamžikem a z toho také vychází její práce. Ale ne každá rodička vlastně ví, co má od duli očekávat. Bude celý porod řídit nebo jen sem tam poradí a uklidní?

To záleží na každé rodičce! Každá žena je jiná, a proto jsou i jiné požadavky. O tom, jakou pomoc si maminka u porodu představuje, je nutné mluvit již před porodem. Předporodní setkání je určené k tomu, aby maminka řekla, jakou představu má a s čím bude chtít od duli pomoci. Dula pak vyjádří také své názory a vysvětlí mamince, jaké jsou její kompetence a co vše jí může poskytnout.

 

Pohled zvenčí

Dula má u porodu zastupovat osobu, která chápe vaše pocity, bolesti, strach, ale nenechá se tím strhnout, naopak zachová klidnou hlavu a obou rodičům tak dodá klid i sílu. Maminku informuje o tom, co se právě děje, jak má bolest vnímat i celý porodní proces. Celkově přispívá k tomu, aby při porodu vládna klidná a uvolněná atmosféra.

Všechny rodičky, které již mají s dulou zkušenosti potvrzují, že by si jí přizvaly i k dalšímu porodu.

Jak jste se rozhodla vy? Bude dula u vašeho porodu?