Císařský řez na přání rodičky

Rodičky v mnoha zemích mají možnost volby mezi porodem přirozeným a císařským řezem. V České republice to zatím možné není…

České ženy mohou ukončit své těhotenství bez udání důvodu, mohou se nechat uměle oplodnit, mohou si nechat provést redukci plodů, ale volba císařského řezu je jim zatím odepřena.

Neoficiálně jde všechno

Podle výzkumů by měla o císařský řez zájem v České republice každá desátá rodička, ale oficiální cestou to zatím zařídit nejde. Toto poměrně kontroverzní přání je tématem mnoha diskuzí českých lékařů. A i když se zatím císařský řez na přání nestal legálním, někteří lékaři svým pacientkám v případě jejich přání císařský řez ‘’naordinují’’.

Dva tábory

O tom, zda by si žena měla sama určit, zda přivede své dítě na svět přirozeně nebo císařským řezem se vedou spory i u odborné veřejnosti.

O císařský řez je stále větší zájem nejen u nás, ale i v celém vyspělém světě. Důvodem je také nárůst starších žen rodiček, u kterých je porod většinou spojený řadou komplikací. Dalším důvodem je také větší počet dvojčat, které jsou důsledkem umělého oplodnění. Ve většině případů jde ovšem  pohodlí ženy. Dnešní rodičky mají z přirozeného porodu strach, atak raději volí císařský řezem i když k němu není sebemenší důvod.

 

Císařský řez

Císařský řez vyžaduje, aby se maminka dostavila do porodnice už o dva dny dříve. Během této doby pak musí absolvovat předoperační vyšetření. Zdravotnický personál ji před porodem císařským řezem připraví stejně jako by měla rodit přirozeně, oholí ji, omyje, udělá klystýr. Poté už je žena uvedena do anestezie a následuje samotný operační zákrok.

Celá operace spočívá v několika krocích. Lékař vytvoří dostatečně velký řez, poté otevře břišní dutinu, děťátko vyjme z dělohy a přestřihne pupeční šňůru. Žena po porodu císařským řezem zůstává v pooperační péči.

 

Co ženy vede k rozhodnutí porodu císařským řezem?

V případě, že nejde o zdravotní komplikace, je císařský řez volen z následujících důvodů:

  • žena, má pocit většího bezpečí

  • není to tolik bolestivý zákrok

  • lze si ihned po porodu sednout.

  • žena se může být dříve sexuálně aktivní

  • rodidla nejsou poškozená natrhnutím nebo nastřižením

  • lze ovlivnit datum narození dítěte

  • snížení riziko inkontinence

 
Jaký způsob porodu je pro vás přijatelnější? Napište nám své názory!