Do konce školního roku se výuka naplno nevrátí

Vláda v úterý rozhodla o tom, že před koncem letošního školního roku nebude povinná školní docházka obnovena v plném rozsahu. Do školy by se ale mohli již příští týden vrátit studenti vysokých škol a 11. května pak studenti posledních ročníků.

Již příští týden by se mohli studenti vrátit do budov vysokých škol, ale pouze omezeně ti z posledních ročníků a v počtu nejvýše pěti pohromadě. Díky tomu by se mohly konat například státnice či rigorózní zkoušky.

Pokud to vývoj epidemie dovolí, pro maturanty by se dveře škol otevřely 11. května a skupinám mladších školáků 25. května. Výuka na prvním stupni bude omezena doporučením, aby se v jedné skupině učilo pouze 15 dětí bez možnosti průběžně složení skupiny měnit. Družiny fungovat nebudou.

„Od 11. května budou smět vstoupit do škol studenti závěrečných ročníků, a to výhradě za účelem přípravy na maturitu. Je to ale dle podmínek školy a za dodržení přísných hygienických opatření,“ sdělil ministr školství Robert Plaga.

Maturitní a záverečné zkoušky by se pak následně měly konat po 1. červnu. Přesný termín však bude stanoven podle toho, jak se bude situace vyvíjet v dalších týdnech.

V plném rozsahu se školní výuka do konce roku nevrátí. Výuka na 2. stupni středních škol tak bude až do 30. června pokračovat vzdálenou formou.

Obnovení povinné školní docházky nedoporučila o víkendu ani hlavní hygienička Jarmila Rážová, ani epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Studenti, kteří se vrátí do škol, pak nebudou muset nosit roušky. Pokud budou děti daleko od sebe, nebude podle Plagy nutné, aby je měli.

Individuální výuka na ZUŠ a jazykových školách může začít 11. května, stejně jako prezenční výuka v dětských domovech a diagnostických ústavech. S aktivitami ve skupinách do pěti dětí pak budou moct ZUŠ a jazykové školy spolu s například domovy dětí a mládeže začít 25. května.

Ministerstvo zdravotnictví nechalo na zřizovatelích, zda nechají otevřené mateřské školy. Většina jich provoz školek omezila. Plaga zopakoval, že je na zřizovatelích, zda dokážou zajistit v mateřinkách podmínky dané ministerstvem zdravotnictví.

Harmonogram pěti etap otevírání provozoven – více se dočtete zde

Zdroj: novinky.cz

Zanechte komentář