Jsem samoživitelka: Na co mám nárok?

Každá maminka nemá to štěstí mít po svém boku manžela či přítele, který by ji finančně zabezpečil a pomáhal přispívat do rodinného rozpočtu. Ať už je to z jakéhokoli důvodu. Většina žen v této situaci to nemá vůbec lehké. Tím spíš v případě, že se stane něco neočekávaného. Pojďme se společně podívat na stručný přehled toho, co všechno může samoživitelkám pomoci?

Každá svobodná maminka (pokud splní všechny zákonem dané podmínky) má nárok na různé příspěvky a dávky. Ať už se jedná o státní podporu, pomoc v hmotné nouzi nebo nemocenské pojištění. Zapomínat bychom neměli ani na případné vyplácení peněžité podpory od otce, které je dáno zákonem.

Porodné

Dříve měl na porodné nárok každý. To se ale změnilo a v současné době je výše tohoto příspěvku vázána na výši celkových příjmů v rodině. Porodné je jednorázová dávka, která má sloužit k pořízení výbavičky pro miminko. Výše porodného v roce 2020 je 13 tisíc korun při narození prvního dítěte, 10 tisíc při narození druhého. Na třetí a další dítě se už porodné nevyplácí. Pokud se vám jako první děti narodí dvojčata, máte nárok na 23 tisíc. Pokud budou dvojčata již jako druhé a třetí dítě v rodině, dostanete jen 10 tisíc korun. Nárok na porodné mají ti, jejichž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7násobek životního minima rodiny.

Mateřská

Při vyplácení mateřské nezáleží, zdali jste matka samoživitelka či nikoli. Pokud jste zaměstnaná, peníze vám vyplácí ČSSZ na základě žádosti u vašeho zaměstnavatele. V případě, že jste OSVČ, žádost rovnou podáváte na OSSZ. Pokud nastupujete na mateřskou, je podmínkou, že musíte být v den nástupu plátce nemocenského pojištění.

Rodičovský příspěvek

Ani v tomto případě nesejde na tom, zdali jste matka samoživitelka či ne. Na rodičovský příspěvek mají nárok všichni ti, kteří se doma starají o dítě do 4 let věku. Žádost o příspěvek si musíte podat na místně příslušném Úřadu práce dle trvalého bydliště matky na Odboru státní sociální podpory. V roce 2020 je výše příspěvku v případě jednoho dítěte 300 000 Kč, pro vícerčata 450 000 Kč.

Přídavek na dítě

Nárok na přídavek mají ti, kteří potřebují pomoci s náklady spojenými na výchovu a výživu nezaopatřených dětí. Výše této dávky se odvíjí opět od výše příjmů. Nárok mají ti, kteří mají nižší čistý příjem celé rodiny než 2,7násobek životního minima. Jestli na tuto dávku dosáhnete si spočítejte zde. Žádost se podává na Úřadu práce.

Ošetřovné (OČR)

Tento příspěvek je v posledních dnech velmi aktuální. Ve spojitosti s nynější situací se podmínky čerpání trošku pozměnily. Dříve platilo, že na tuto dávku měl nárok každý, kdo se doma staral o nemocného člena rodiny, či zdravé dítě do 10 let, které z nějakého důvodu nemůže navštěvovat školské zařízení. Jako matka samoživitelka jste měla nárok na vyplácení po dobu 16 dní. Pro ostatní to bylo dní pouze 9. Tato dávka je vyplácena z nemocenského pojištění, proto na ni mají nárok pouze ti, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru. Osoby pracující jako OSVČ, DPP a DPČ na tuto dávku nárok nemají.

Aktuální podmínky pro vyplácení ošetřovného v souvislosti s pandémií koronaviru najdete zde.

Pomoc v hmotné nouzi

Jako matka samoživitelka se určitě můžete ocitnout v situaci, kdy vám nebudou stačit finanční prostředky na uspokojení základních životních potřeb. A právě pro tento případ je tu pomoc v hmotné nouzi. Abyste dosáhli na tuto dávku, musí platit to, že nemůžete prokazatelně nijak své příjmy navýšit – něco prodat, pronajmout apod. Pod tuto podporu spadá:

  • Příspěvek na živobytí
  • Doplatek na bydlení
  • Mimořádná okamžitá pomoc

Pokud vás ještě zajímají další zvýhodnění, které by vám mohli pomoci ve vaší situaci, podívejte se na tento web.

Zanechte komentář