Ruční práce – korálkování

Která z nás by neznala navlékání korálků – korálkování? Ve škole, možná už i ve školce, jsme navlékaly menší nebo větší korálkové náhrdelníky nebo náramky. Věděly jste ale, že ruční práce mají velmi příznivý vliv na psychiku člověka a rozvíjejí jemnou motoriku?

To je velmi důležité pro rozvoj dětí. Dokonce i senioři, kteří se ručním pracím věnují, mají spokojenější život. S přibývajícím věkem člověk ztrácí pohyblivost a mívá problémy právě s jemnou motorikou. Tu je dobré trénovat různým cvičením a navlékání korálků je jedním z nich.

České korálky mají dlouholetou tradici. Nabízejí nepřeberné množství různých skleněných korálků, perliček a komponentů k výrobě jednoduchých, ale i velmi náročně zpracovaných šperků. Představme si zde některé z nich.

Rokail

Klasické, malé korálky, válečky nebo oblé kuličky. Vyrábějí se tak, že se roztavené skleněné tyčinky vylisují ve formách do různých tvarů. Aby byly pěkně lesklé, musí se ještě vybrousit a vyleštit.

 Foukané korálky

Tyto korálky se vyrábějí foukáním dutých trubiček nad plamenem. Proto jsou tyto korálky o něco dražší než korálky mačkané a jsou velmi křehké. Pokud chcete náhrdelník, či náramek pevnější použijte na jejich navlékání průmyslové nitě.

Milefiori

Srdíčka, kostičky, obdélníčky a další rozmanité tvary, které mají společný květinový motiv. Každý korálek je originál, proto se můžete spolehnout, že vámi vytvořený šperk z těchto korálků, bude opravdu originální.

Vinuté perle

Tvarují se ručně nad kahanem tak, že se sklo roztahuje a tvaruje do nejrůznějších podob. I tyto korálky jsou jedinečné a originální.

Kabošon

Chcete-li dát svému šperku ještě osobitější ráz, pak jsou tu kabošony. Vyrábějí se ze skla nebo minerálních kamenů, někdy i z plastu. Jsou to bižuterní komponenty, které jsou z jedné strany ploché a touto ploškou se lepí do speciálních, kovových lůžek.

  

Šatonové korálky

Jsou velice oblíbené bižuterní doplňky, které se komponují do náhrdelníků, náramků i náušnic. Již samy o sobě (navlečené pouze na řetízku nebo lanku) vypadají velice hezky a nepotřebují žádné přízdoby. Nejčastěji se ale využívají jako součást složitějších šperků.

Máte-li trpělivost, korálkování si zamilujete. Nevíte jak zabavit své větší děti? Což takhle spojit příjemné s užitečným a vytvořit si společně ručně dělaný šperk? Vždyť takové dárky bývají ty nejcennější. Kupte si české korálky a pusťte se do práce. Na internetu je mnoho návodů a rad, díky kterým vám půjde práce od ruky.

Malé děti by ale při korálkování měly být pod neustálým dohledem. Hrozí riziko vdechnutí, či spolknutí drobnějších korálků a komponentů. Proto raději navlékejte jen s většími dětmi.