Jak správně běhat s kočárkem?

Chcete se dostat po porodu opět do kondice? Chcete chodit cvičit, ale nemáte hlídání pro své děťátko? Běh s kočárkem vám pomůže zhubnout a získat opět vyrýsovanou a štíhlou postavu! Víte, jak s kočárkem správně běhat?

Běhání a chůze patří mezi nejpřirozenější pohyb. Při pravidelném běhání a chůzi získáte nejen lepší fyzičku, ale také si zlepšíte svou náladu a posílíte kardiovaskulární systém.

Běhání je také ideální aktivita, která nevyžaduje žádné finanční výdaje, ani hlídání vašeho miminka. Prostě jen nazujete běžeckou obuv a dítě dáte do kočárku a můžete vyrazit.

Bezpečnost

při běhání s kočárkem je důležité myslet hlavně na bezpečnost, a to především vašeho miminka.

 

Na co myslet při běhání s kočárkem

1. Věk vašeho miminka – Lékaři doporučují brát své dítě na pohybovou aktivitu až od 6 měsíců, do té doby totiž nemá tolik vyvinuté svalstvo a nedokáže držet hlavičku samo. Prodké pohyby by mu tak mohly uškodit.

Náš tip: Pokud chcete začít zapojovat své dítě do pohybové aktivity dříve, pak si pořiďte joggingový kočárek, do něho pak vložte autosedačku, která je stabilní a dokáže držet dětskou hlavičku a krk v jedné poloze, čímž nehrozí riziko poškození.

 

2. Výběr kočárku – Nelze běhat s každým tipem kočárku. Proto zvolte takový, který má větší nafukovací kola, je stabilní, lehký. Také by měl být snadno ovladatelný, pro vás i děťátko pohodlný, bezpečný a prostorný.

 

3. Čas běhání – Při běhání s kočárkem je třeba podřizovat tuto aktivitu potřebám vašeho dítěte. Oproti normálnímu běhání, kdy záleží jen na vaší chuti a náladě, je běh s kočárkem vhodný v případě, že je vaše dítě najedené a chystá se spát.

Náš tip: Aby jste byla při běhu připravená na všechny možném ‘’karamboly’’, nezapomeňte přibalit vodu, svačinu, oblíbenou hračku, přebalovací potřeby atd.

 

4. Volba terénu – Pokud jste v běhu s kočárkem začátečnice, je třeba volit cesty asfaltové nebo štěrkové, které budou pohodlné pro vás i vaše dítě. Volte také spíše rovný terén, který nebude fyzicky tolik náročný, přece jen je třeba si zvyknout na zátěž, kterou vaše dítě spolu s kočárkem tvoří.

V případě, že se považujete již za pokročilou běžkyni, můžete se vydat do náročnějšího kopcovitého terénu. V takovém případě,, je ovšem nutné dávat pozor při běhu z kopce a kočárek skutečně pevně držet.

 

Správná technika běhu s kočárkem

Oproti klasickému běhání je běh s kočárkem poněkud jiný.

1. Žádná aktivita rukou

Při běhu s kočárkem nejsou ruce do pohybu zapojeny. Pokud jste si tedy již na běh s vaším miminkem zvykla, pak začněte ruce zapojovat tak, že kočárek budete držet vždy jednou rukou a ruce budete střídat. Běžkyně s ještě většími zkušenostmi pak zapojují ruce do pohybu tak, že kočárek od sebe lehce odstrčí. V takovém případě, je ovšem nutné mít absolutní přehled o tom, co je před kočárkem.

 

2. Neopírat se!

Maminky, které začínají běhat se dopouštějí jedné velké chyby, opírají se o kočárek. Mají pocit, že je to jednak bezpečné zajištění kočárku a za druhé je to pohodlnější. Ale tak je to špatně, vaše tělo by mělo být při běhu narovnané, zpevněné ve středu i v pánevním dnu, mít podsazenou pánev.

 

3. Kratší kroky

Při běhu s kočárkem je třeba dělat oproti klasickému běhu kratší kroky. Došlapovat stejně, přirozeně.

 

4. Běh spolu s chůzí

Při začátcích je vhodné střídat běh a chůzi. Jednak pro lepší kontrolu správného postavení těla ke kočárku a také pro odpočinutí si.

 

5. Nepřepínat se!

Délku běžecké trasy si navyšujte postupně, po částech.

Máte zkušenosti v běhu s kočárkem?