Bezpečná a krásná koupelna? Poradíme, jak se světlem

Má-li být vaše koupelna bezpečným a okouzlujícím místem, je zapotřebí nejen světla centrálního. Jedno světlo v koupelně nestačí, zjistěte, čím dalším svou koupelnu osvětlit.

Osvětlení v koupelnové místnosti by mělo být umístěno tak, aby v prvé řadě svítilo bezpečně a dostatečně. Některé části je třeba osvítit silněji, jiné vyžadují jen dosvětlení v rámci příjemné atmosféry.

Bezpečné rozmístění světla v koupelně podle IP hodnoty

Nábytek do koupelny a jeho nákup vyžaduje nejdříve promyšlení z pohledu rozmístění, stejné je to i se světly do tohoto pokoje.

Umístění osvětlení do koupelny by mělo vycházet z toho, jak blízko vodě bude a podle toho lze vybrat světlo:

do zóny 0 – vnitřek vany nebo sprchového koutu

do zóny 1 – stěna nad vanou nebo ve sprše

do zóny 2 – do 60 cm od zdroje vody, př. umyvadla

do zóny 3 – zbývající prostor koupelny, jenž je více jak 60cm od vody

Dle zóny je nutno volit hodnotu IP světla

Dle označení stupně ochrany světla se uvádí hodnota IP, jde o dvě čísla, první udává ochranu vůči prachu a druhé proti vlhkosti. Čím nižší číslo zóny, tím vyšší by mělo být číslo IP. Například světlo v zóně 2 by mělo být IP 44, v zóně 3 je možno svítit s osvětlením IP 21.

svetlo-v-koupelne-1

Světla s nízkým indexem IP nesmí být v místě, kde je vlhko a mokro!

Výběr světla dle dispozic vaší koupelny

Při výběru je třeba vzít v potaz dispozice koupelny a její zařízení. Světlo je možné umístit nejen na stěny, nýbrž i na nábytek do koupelny. Intenzita osvětlení by měla vycházet z vašich potřeb. Zrcadlové světlo oceníte intenzivnější, bodovky ve sprše mají jen podsvítit. Oblíbeným řešením jsou vodě odolné LED pásky, které můžete použít v kterékoliv části místnosti. Navíc svítí mnoha barvami pro vytvoření té pravé atmosféry.

Rozhodli jste se pro rekonstrukci?

Koupelna na míru je tím správným rozhodnutím! Nechte si vytvořit prostor dělaný pro vaše potřeby! Kreativní tým LE BON vám vytvoří i zrealizuje návrh dokonalé koupelny, z pohledu osvětlení, vybavení i funkčnosti.