Jak upravit malý dětský pokoj?

Pokud bydlíte v panelovém domě, máte více dětí a omezený rodinný rozpočet, určitě jste se již potýkali s problémem, jak upravit dětský pokoj tak, aby se tam vaše děti „vešly“. Nabízíme několik nápadů, jak tento problém alespoň částečně vyřešit.

Než začnete s nakupováním nábytku a zařizováním, mějte na paměti, že v místnosti by měly být dvě zóny – jedna pro odpočinek a druhá pro hru. Tu později vystřídá zóna pracovní (psaní úkolů a příprava do školy).

Barvy stěn

Je – li pokoj opravdu malý, v žádném případě jej nemalujte tmavými barvami, které prostor ještě opticky zmenší. Neznamená to však, že nemůžete použít barvy výrazné, které podporují dětskou tvořivost a aktivitu. Můžete je umístit na zeď v hrací zóně. Dovolte dětem, aby si samy vybraly barvy či případné doplňky na stěnu.

Nábytek

V žádném případě nepoužívejte robustní kusy nebo nábytek vyřazený z ostatních místností. Dobrou volbou jsou vestavěné skříně, které umožní využít i netradiční prostor. Pokud ještě zvolíte přední stranu z lesklého materiálu, místnost se tím prosvětlí. Uzavřené skříně nahraďte policemi, můžete tak využít prostor na stěně. U malých dětí můžete také využít plastové bedýnky či truhly na kolečkách, do nichž snadno uložíte hračky a postavíte je ke zdi. V žádném případě je však neukládejte pod postel. Prostor pod ní by měl být volný, aby matrace mohla „dýchat“.

Pokud přemýšlíte nad koupí postelí, nejméně vhodným řešením jsou palandy. Dítě v horní posteli dýchá přehřátý vzduch, který je navíc plný roztočů. Jedním z možných řešení, jak ušetřit místo v tomto případě, je nákup zásuvných postelí. Jednu postel vsunete pod druhou, ušetříte tak místo, pod postelí je však dostatek prostoru pro proudění vzduchu.

Pracovní stoly je vhodné spojit do jednoho kompaktního tvaru, který tak ušetří část místa.

Zanechte komentář