Koberec do dětského pokoje stále patří

Do nedávna se tvrdilo, že koberce slouží jako líheň roztočů. Mnoho lidí od koberců v bytě ustupuje, do dětského pokoje podle odborníků patří. Zvláště pokud máte malé děti. Na podlaze tráví většinu dne, a tak je pro ně koberec vlastně takovým hřištěm. Změkčí jinak tvrdou podlahu, zateplí ji, ale také tlumí hluk a navíc odpuzuje prach.

Moderní koberce totiž mají úžasné antistatické vlastnosti, takže prach naopak odpuzují. Některé z koberců mají navíc i antibakteriální úpravu.

Zvažte, jakou funkci má koberec plnit

Než koberec zakoupíte, ujasněte si, k jakému účelu bude sloužit. Bude to pouze bytový doplněk, nebo bude vymezovat hrací koutek.
Dalším důležitým faktorem při výběru je věk dítěte. Pokud máte malé dítě, které si na koberci bude hrát s hračkami, zaměřte se na měkké a hřejivé koberce s kratším vlasem, jsou více odolné. U malých dětí dochází k častějšímu zašpinění, a proto by se měl dát snadno čistit.
U větších dětí koberec plní již spíše funkci bytového doplňku či dekorace.

Nezapomeňte na bezpečnost

Do pokoje k malým dětem vždy volte koberec s nízkých a hustým chlupem. To proto, aby se jednotlivá vlákna nedala snadno vytrhnout. Děti je tak nemohou strkat do pusy a spolknout.
Pokud zvolíte menší kusový koberec, vybírejte raději s protiskluzovou vrstvou. Jestliže ji nemá, rozhodně pořiďte speciální protiskluzovou podložku. Zabráníte tím nepříjemným nehodám.

Design koberce

Zde opět hraje roli věk dítěte. Pokud máte doma menší děti, je vhodné pořídit dětský koberec s různými vzory, motivy či oblíbenými postavičkami z dětských seriálů, pohádek a filmů. Pro předškoláky pak můžete pořídit koberec didaktický, díky kterému se naučí rozpoznávat barvy a tvary, písmena i číslice.
U starších dětí vybírejte neutrální barvy, ale pozor dejte na tmavé odstíny. Ty pokoj ztemňují.

Vhodný materiál

Podle toho, jaký zvolíte materiál, se bude odvíjet i jeho kvalita, životnost a odolnost. Nejkvalitnějším, ale také nejdražším materiálem, je vlna. Vyznačuje se dlouhou životností a vysokou odolností. Ale více se špiní a špatně se čistí. Proto do dětského pokoje zvolte spíše koberce z umělého materiálu.  Nylonové vlákno zaručuje trvanlivost a pevnost. Navíc ho výrobci často opatřují speciální úpravou proti zašpinění.

Zanechte komentář