Vitamíny proti smutku

Máte málo energie, jste náladoví? Nejspíš vám chybí kyselina listová.

Mluví se o ní nejčastěji v souvislosti s těhotenstvím, ovlivňuje totiž správný růst a vývoj plodu. Možná ale nevíte, že má na starost také dobrou náladu, optimismus, nadšení pro různé věci nebo pocit, s jakým ráno vyskočíte z postele.

Vyrobte si hormon štěstí

Kyselina listová pomáhá při tvorbě dvou důležitých látek

  • serotoninu
  • noradrenalinu

Serotonin (známý také jako hormon štěstí) vyvolává pocit klidu a spokojenosti a večer zpříjemňuje pocit usínání.
Noradrenalin zase působí během dne, kdy vám pomáhá zvládnout stresové situace.

K tomu, abyste prožili den v pohodě, potřebujete dostatek obou těchto látek, a tím pádem dostatek kyseliny listové. Pokud je jí málo, člověk se cítí, jako by nebyl ve své kůži, chybí mu energie a chuť do života.

Podpořte krvetvorbu

Další úlohou kyseliny listové je účast na tvorbě červených krvinek. Jejich nedostatek může vést k chudokrevnosti. Tvorba červených krvinek se zpomaluje, snižuje se jejich životnost a schopnost přenášet kyslík. A co se děje, když je organismus špatně okysličován? Cítíme se unavení, ztrácíme chuť k jídlu a mohou nás trápit různé zažívací potíže.

Pozor na některé druhy léků

Stěží byste našli člověka, kterému tento vitamín nechybí. Za nedostatek kyseliny listové mohou také různé nemoci (choroby krve, lupénka, jaterní potíže) nebo užívání některých léků, které vitamín B9 vyplavují z organismu. Jsou to třeba léky proti křečím, bolesti či antikoncepční tablety obsahující estrogen.

Chrání před infarktem

Máte-li v těle dostatek kyseliny listové, riziko infarktu je u vás nižší. Tento vitamín totiž snižuje v krvi hladinu homocysteinu, což je aminokyselina, jejíž nadbytek ohrožuje srdce a cévy a podle některých odborníků zvyšuje riziko vzniku nádorů a civilizačních chorob.

Kde všude kyselinu listovou najdeme

Bohatým zdrojem jsou především játra a droždí druh (oblíbený druh pivovarských kvasnic pěstovaný na dřevěných pilinách, který je velmi bohatý na stopové prvky). K dobrým zdrojům patří také ořechy, především vlašské a pistácie, zelená listová zelenina, ale také červená řepa. Z ovoce to je papája, jahody, mango, avokádo, pomeranče, třešně, višně, maliny, banány, angrešt. Vitamín B9 je obsažen rovněž v mléce a mléčných výrobcích, celozrnných produktech, vaječném žloutku či luštěninách.

Zanechte komentář