Čtěte svým dětem

Bylo nebylo, za sedmero horami, za sedmero řekami… Každý z nás si z dětství vybaví minimálně jedenu vzpomínku spojenou se čtením pohádek na dobrou noc. Z vyprávění rodičů se určitě i dozvíte, jakou knížku jste v dětství milovali. No, a přece byste o tohle nechtěli ochudit své děti. Jenže máte pocit, že na čtení pro vaše dítko je ještě brzy? Že vám stejně ještě nebude rozumět? Hoďte tyto obavy za hlavu a pusťte se do toho. Nezáleží, jak staré dítě máte. Číst můžete hned od narození. Ba dokonce i před ním.

Proč dětem číst

Čtení v dětech probouzí zvědavost a chuť učit se něco nového. Rozvíjí jejich fantazii. U menších dětí pomáhá s rozvojem slovní zásoby a schopností vyjadřovat se. Mimo jiné trénuje jejich pozornost, paměť a schopnost soustředit se. Děti díky čtení knížek dokáží lépe rozeznat dobro od zla, rozvíjí smysl pro humor nebo obohacuje je o všeobecné znalosti.

I v bříšku poslouchá

Určitě víte o tom, že přibližně kolem 20. týdne těhotenství vás vaše děťátko dokáže slyšet. Říká se, že pokud miminku pravidelně v bříšku předčítáte nebo si s ním povídáte, po narození ho váš hlas může rychleji ukonejšit. Jakmile vezmete knížku do ruky a začnete předčítat, dítko zpozorní a vzpomene si na to, že to zná z bříška. Spojí si to s příjemným pocitem a může mu to pomoci uklidnit se.

Maminčin hlas

Proč byste měla miminkům číst hned od narození? Protože se učí vám naslouchat. Miminka váš hlas milují! Všimla jste si někdy toho, že když čtete, intonace hlasu je jiná než při obyčejném rozhovoru? Právě barva hlasu a intonace by měla miminkům navodit příjemný pocit. Zpočátku opravdu nezáleží na tom, jakou literaturu zvolíte. Jestli to bude bulvární plátek, nedělní menu k obědu nebo nejnovější bestseller, který jste si koupila minulý týden pro sebe. Důležité je, aby to bavilo hlavně vás a měla jste ze čtení radost. Miminku stačí, že vás slyší.

Rituál před spaním

Ideální doba pro předčítání je před spaním. Čtení vám pomůže vybudovat si rituál, který bude mít vaše miminko spojené s usínáním. U starších dětí není vhodné před spaním číst obrázkové knížky, které vybízí k interaktivitě. Děti jsou unavené a chtějí jen poslouchat maminky uklidňující hlas, který je brzy uspí. Zvolte spíše jednoduché krátké pohádky bez složitějších zápletek. Pokud si nebudete vědět rady, v obchodě vám určitě se správným výběrem poradí.

Výběr knížky pro děti

Prvními knížkami, po kterých jistě sáhnete, budou leporela, říkadla a obrázkové knížky z odolných materiálů. Dnes v obchodech narazíte na nepřeberné množství interaktivních knížek s různými tahacími prvky nebo otevíracími okénky. Přes den si udělejte chvíli, sedněte si spolu s děťátkem ke knížce a ukazujte si, jak se obracejí stránky a vyprávějte si o obrázcích. Učte děti už od mala, jak s knížkami zacházet. I to k tomu patří.

Takže hned dnes vezměte do ruky knížku a běžte si něco společně přečíst. Uvidíte, že se u toho společně pobavíte a jednou si na to určitě vzpomenete.

Zanechte komentář