Spálu řadíme do kategorie infekčních onemocnění. Je to nemoc s nepříjemnými projevy, která vyžaduje odbornou lékařskou léčbu. Je-li ale odhalena včas, poměrně snadno dojde k vyléčení. Dříve byla spála nebezpečná i z toho důvodu, že mezi její následky patřilo trvalé poškození orgánů jako je srdce či ledviny. Dnes již tak velké riziko nehrozí. Jak spálu poznáte, se dozvíte právě v tomto článku.
Známé jsou 2 typy spály
Lékařská věda definuje dva druhy spály, oba vznikají po nákaze bakterií Streptococcus pyogenes. Méně častá je spála, která vzniká tak, že se bakterie do těla dostane skrze otevřenou ránu. V tomto případě se objevuje hlavně typická spálová vyrážka a nemusí se objevit další příznaky. Mnohem častější je klasická spálová angína, na tu se tedy zaměříme více.
Typické projevy spálové angíny
Inkubační doba spálové angíny je 1 až 5 dnů od nakažení. V počátečním stádiu se nemoc projevuje stejně jako klasická angína. Dochází ke zhoršenému polykání (objevují se také čepy na mandlích) a také se dostavuje bolest v krku. Typické jsou také bolesti hlavy a břicha, dostavuje se pocit na zvracení i zvracení jako takové. Rychle nastupuje horečka. Dochází také ke zvětšení uzlin. Typickým projevem je bělavé zbarvení jazyka, které se ale cca po 48 hodinách změní v sytě červenou. Nejvýraznějším znakem je vyrážka. Objevit se mohou malé pupínky, nebo jen zdrsnění pokožky. Vyrážka se nejdříve objevuje v podbřišku, poté na hrudníku a postupně i na dalších částech těla.
Jak se spála léčí?
Pří spále je nutné podávat antibiotika s penicilinem, a to po dobu po dobu 10 dnů. Pacient může užívat také léky na mírnění horečky či bolesti v krku. Velmi důležitý je při léčbě klid na lůžku po dobu minimálně jednoho týdne a dostatečný pitný režim. Pokud by spála nebyla řádně léčena, mohlo by dojít k poškození ledvin!
Máte s touto nemocí zkušenosti?