Jak vybrat dětské brýle?

Potřeba brýlí bohužel není dána stářím, v dnešní době nosí brýle stále menší děti. Jak vybrat správné brýle pro své dítě?

Vady zraku se nevyhýbají ani nejmenším dětem. Ovšem děti na rozdíl od dospělých neřeknou, zda jim vybrané brýle vyhovují. Proto musí při výběru figurovat rodiče a věnovat mu maximální pozornost! Nevyhovující brýle totiž mohou zapříčinit řadu problémů.

U dětského lékaře vám řečeno, že váš potomek musí nosit brýle? Není třeba si z toho dělat hlavu, správným výběrem získá dítě ostrý zrak i slušivý a padnoucí doplněk. Nabídka dětských obrouček je bohatá a pestrá, lze tedy vybrat takové brejličky, které budou slušet i dobře “sedět“.

Vyšetření zraku u dětí

První vyšetření je provedeno už po porodu, kdy se kontroluje reakce na světlo a jiné podněty. Další kontrolní vyšetření proběhne v pěti měsících u pediatra. Pokud dítě nemá obtíže je mu zrak kontrolován v průběhu každé prohlídky. Máte-li však pocit, že dítě doma chvílemi šilhá, v oku mu škube, oči se mu pohybují trhavě, v prostoru má špatnou orientaci nebo máte pouhé podezření, neváhejte ihned zajít k dětskému lékaři. Včasným zjištěním oční vady lze onemocnění úspěšně vyléčit a vadu odstranit.

bryle-1

Dětské brýle – obroučky

Při nákupu dětských brýlových obrouček, je třeba zaměřit svou pozornost na materiál, z něhož jsou obroučky vyrobeny a také jejich hmotnost. Na trhu jsou dětské brýle s obrubou z plastu i kovu. Kovové obroučky mají nastavitelné sedýlka a stranice, díky čemuž se lehce přizpůsobí tvaru obličeje dítěte.

Dětské brejličky musí být co nejlehčí, aby netlačily a nezpůsobovaly otlačky na pokožce. Dítě se musí v brýlích cítit příjemně, v opačném případě totiž hrozí, že je nebude chtít nosit a vy tak budete muset investovat do nových brýlí. Nehledě na to, že časté odkládání brýlí zraku také neprospívá.

Dětské brýle – čočky

Brýle jsou velice křehké, což si většina děti nepřipouští. Jen v málo případech děti dokáží být na své brýle dostatečně opatrné. I z toho důvodu jsou vhodnější variantou brýle z plastu, jenž jsou více odolnější vůči rozbití.

Brýle jsou v ohrožení především při pohybových aktivitách a hrách, kdy je zvýšená možnost pádu či zranění, v případě plastových brejliček s tímto rizikem počítá. Díky moderní technologii výroby jsou brýle odolnější vůči rozbití i oděru, také mohou poskytovat ochranu před UV zářením. Tvrzení materiálu brýlí prodlužuje jejich životnost.

Design dětských brýlí

Stejně jako u brýlí pro dospělé, i na dětské obroučky jsou kladeny nároku z pohledu designu. Dětské brýle je možné koupit v nejmodernějších a slušivých designech, i tak však mnohé děti zažívají ponížení z nošení této pomůcky. Pokud si dítě brýle samo vybere, bude je nosit raději, než, když mu vnutíte svůj vkus.

Dejte svému potomkovi možnost vybrat si své brýle! Bude je mít raději a nosit s potřebnou opatrností i důsledností.