Děťátko a první rýma – Víte, jak jí léčit?

Vaše miminko podivně chrochtá, a chrchlá? Na vině nejspíš bude rýma! Zjistěte jak si s touto novou zkušeností poradit!

První rýma není nic vážného, ale jde o nepříjemné onemocnění, které bude miminko i vás trápit. Malé miminka ještě neumějí vdechovat pusinkou a díky tomu se jim kvůli zacpanému nosu, zvláště v poloze na zádech, bude špatně dýchat.

Když ovšem zvládnete první rýmu, pak už budou všechny ostatní snadné!

 

Jak poznat rýmu?

U miminek se rýma projevu stejnými příznaky jako u dospělých. Ucpaný nos, jemné kýchání, slzavé oči, zrudnutí v oblasti očí. Díky ucpanému nosu můžou také nastat problémy s kojením, a tak budete možná řešit i časté buzení a pláč.

 

Co se vám bude k léčbě hodit?

Naprostým základem je odsávačka, která může být ruční nebo s možností připojení na vysavač. Odsávačkou ulevíte miminku od zacpaného nosu. Také se vám bude hodit nějaký dětský nosní sprej nebo kapky.

 

Léčba kojenecké rýmy

Nosní sliznice se při rýmě často vysušují, proto jí vhodným sprejem nebo kapkami často zvlhčujte, nejvíce však před kojením nebo uložením ke spánku. Dávejte si pozor také na přílišné používání odsávačky. Odsávejte jen pokud v nose uvidíte skutečně hlen, v opačném případě hrozí ještě větší podráždění nosu a rýma se může více zhoršit.

Dbejte, aby kojenec spal vždy v místnosti, která je dobře větraná. Miminko více na noc oblečte a nechte okno přivřené, tím zajistíte čerstvý vzduch. Na topení můžete dát mokrý ručník nebo nějaké plátýnko, tím zvlhčíte vzduchové prostředí. Všechny tyto kroky pomohou rychlé léčbě rýmy a zmírňování otoku sliznice.

 

Jít k doktorovi – Ano či ne?

Je pochopitelné, že se chcete čekárně s nemocnými dětmi vyhnout, ale na druhou stranu, pokud jde o první rýmu, pak se jistě obáváte, aby jste něco nepodcenila. Můžete zvolit kompromis v podobě telefonátu, lékař vám poradí, co dělat. Pokud vaše miminko trpí kašlem, nemůže vůbec sát mléko, má hnisavý zánět v očích, dusí se, pak s návštěvou pediatra neodkládejte!

 

Prevence

  • Nevystavujte miminko velkým teplotním výkyvům.
  • Řádně ho oblékejte.
  • Nechte příliš na místa, kde by mohla hrozit nákaza.

Jak jste zvládli první rýmu?