Praktické tipy, jak se starat o mléčné zuby dětí!

Obecně platí zdravé mléčné = zdravé i ty druhé! Proto se snažte dodržovat správnou zubní hygienu u svých dětí!

Pokud chcete, aby nemělo vaše dítě problém se s druhými zuby, snažte se správně starat o ty jeho první, tedy mléčné! Poradíme vám, jak na to!

Tipy, jak na správnou hygienu mléčných zubů

Noční příkrm a kojení

Nejen pro zdraví úst, ale také zdraví celkové je vhodné, pokud je první půlrok kojené. Příkrm je vhodný jen jako doplnění klasického kojení. Snažte se, aby si vaše dítě zvyklo na časté noční kojení a příkrmy.

Ovocné džusy

Někteří rodiče dávají dětem nejrůznější ovocné šťávy a džusy, aby tak doplnili důležité vitamíny. To ovšem není nejlepší volba. Raději svému potomkovi dejte čerstvé jablko a banán, než džus, který obsahuje množství kyselin a cukrů, a to i přes nápis Bez přidaného cukru. Časté pití ovocných šťáv ohrožuje dětskou sklovinu a tedy zdraví zubů.

Lahvička  v posteli?

Vaše dítě by mělo být schopné usínat i bez lahvičky v ústech. Kojenecké lahve nejsou zcela vhodné pro správný vývoj čelistí kojence. Pokud potřebuje dítě dudlík, pak mu pořiďte lékařský typu NUK. Časté pití z kojenecké lahve způsobuje špatný růst čelisti a následně i prvních zoubků.

Tréninkové hrníčky

V době, kdy zvládá dítě samo sedět, je vhodná doba začít s učením pití z hrnečku. Příliš se nedoporučuje používat tzv. tréninkový hrneček, který neblaze ovlivňuje růst čelisti. Dobu jeho používání se snažte co nejvíce zkrátit. První narozeniny by už mělo dítě zvládnout pít klasicky.

Před růstem zoubků

Pomozte v prořezávání prvních zoubků. Prstem v náprstníku jemně masírujte dětské dásničky, tak aby byl růst mléčných zoubků co nejrychlejší a také méně bolestivý.

Čištění dětského chrupu

Už s prvním vyrostlým zoubkem je třeba věnovat pozornost jeho hygieně. Čistěte jej také pomocí náprstníku, kontrolujte, zda není na zubech plak a nečistoty. Později můžete začít zuby čistit malým, jemným kartáčkem vždy ráno a večer.Čistit můžete bez pasty nebo pastou určenou pro děti, z důvodu častého polykání. Po čištění nedávejte dítěti nic sladkého k pití ani jídlu.

Dětské zubní pasty

Obsahují méně fluoridů, z důvodu častého polykání. Pokud však vaše dítě jí s vámi běžnou stravu dochucovanou mořskou solí s jódem a fluoridem, pak čistěte zoubky bez pasty, aby nedošlo k předávkování fluoridy.

Návštěva zubního lékaře

S návštěvou začne o co nejdříve, aby si na proces kontrol dítě zvyklo a nebálo se jich. Kontroly jsou nutné vždy po půl roce!

Naučte dítě čistit zuby správnou technikou!

Pro své děti jste ve všem vzorem, je proto třeba, abyste i vy dodržovali pravidelnou a správně prováděnou zubní hygienu. Pokud si nejste jistí technikou čištění, pak navštivte dentální hygienistku, která vás ji naučí a zároveň vám zuby profesionálně vyčistí a doporučí typy kartáčků.

Strach ze sladkého

Děti milují sladké, pokud máte výčitky, z přílišné konzumace, pak je třeba si uvědomit, že se s pestrou a vyváženou stravou nemusí být čokoláda ani bonbón nepřítelem. Snažte se kupovat kvalitní cukrovinky a konzumaci vyvážit i zdravými položkami jídelníčku. Navíc je důležitá správná ústní hygiena.

Dodržování těchto tipů zajistí vašemu dítěti prevenci před vznikem zubního kazu, paradentózy apod.! Postarejte se o to, aby v dospělosti nemusel váš potomek řešit nic jiného než jen případné bělení zubů