Nejen vitamíny podpoří zdraví

Na podzim nejsou rýma nebo kašel žádnou vzácností.Děti se, po prázdninách vracejí do kolektivu, přibývá sychravých dnů a to vše jsou ideální podmínky pro bacily. Jak nad nimi vyzrát? Přinášíme několik tipů, co jíst a pít, abyste se nemoci rychle zbavili.

Horká koupel nohou a čaj zmírní první příznaky nemoci.
Když se ohlásí první příznaky nachlazení – zimnice, tekoucí nos, ochablost –připravte koupel nohou s rostoucí teplotou. Lavor naplňte ze třetiny teplou vodou a dejte dovnitř nohy. Během následujících 20 minut přilévejte stále novou teplou vodu. Lze do ní přidat sůl či syrovátku.

Šalvěj zabírá na škrábání v krku
Při bolesti v krku je prostředkem první volby šalvěj. Jenže ta každému nesedí. Vhodným řešením je šalvějový med. Je chutný a k tomu má antibakteriální účinky. Svazeček šalvěje zalijte medem, asi hodinu zahřívejte při mírné teplotě a potom přeceďte. Několikrát denně nechte rozpustit v ústech jednu lžíci.

Heřmánek a meduňka uleví bolavému žaludku
Ideální pár na trávicí potíže: heřmánek působí protizánětlivě, meduňka uvolňuje křeče. Po 1 lžičce z obou bylinek zalijte 250 ml vroucí vody a přikryté nechte louhovat asi 10 minut. Přeceďte a pijte po doušcích.

Kuřecí vývar léčí infekci.
Vědci potvrdili to, co naše babičky věděly už dávno. A to, že silný kuřecí vývar likviduje infekci dýchacích cest. Proto ho v tomto období navařte do zásoby a nechte zamrazit. Tak budete mít, v případě potřeby, po ruce vždy porci.

Vůně levandule zlepšuje náladu.
Preparáty s levandulí zklidňují nervy a přinášejí lepší spánek, který je při onemocnění důležitý. Bylinka zmírňuje i bolesti hlavy, nervozitu, závratě, mírně snižuje krevní tlak. Odvar připravíme tak, že 2 lžičky květů zalijeme šálkem horké vody.

Křen zažene bakterie.
Funguje jako přírodní antiseptikum. Stačí ho jen nastrouhat, přidat med a po lžičkách pak podávat vzniklou šťávu. Podobně působí i cibule, nakrájená na kostičky a posypaná cukrem.

Zázvor prohřeje studené nohy.
Ostré látky ze zázvoru zlepšují prokrvení. Několik kapek éterického zázvorového oleje přidejte do tělového krému. Potom jím vydatně promasírujte nohy. Dobré je i uvařit čaj z čerstvě nastrouhaného oloupaného kousku zázvoru s přídavkem medu a citronu.

Zanechte komentář