Chraňte sluch, některá poškození jsou nevratná

Sluch nás může varovat před nebezpečím a mimo jiné je to významný prvek při komunikaci mezi lidmi. Dokud funguje, je pro člověka samozřejmostí, a tak péči o něj moc neřeší. To je ale chyba.

Teprve v okamžiku, kdy se objeví potíže se sluchem, si uvědomíme, jak je důležitý.

Co ohrožuje sluch

Chcete-li zachovat dobrý sluch do vysokého věku, vyhýbejte se nadměrnému hluku. Hluk na člověka útočí na různých místech. Také dlouhodobé poslouchání hlasité hudby ze sluchátek, které mají v oblibě především děti, postupně sluch ničí.

 Poškození sluchu

Může být vrozené, ale i získané v důsledku nemoci, operace či jednorázového působení nadměrného hluku (více jak 140 decibelů) nebo trvalý pobyt v hlučném prostředí (85 decibelů). Hluk poškozuje vláskové nervy v hlemýždi, ve vnitřním uchu a takové poškození je potom nevratné. Velmi silný jednorázový hluk v těsné blízkosti ucha, může způsobit akutní sluchový úraz. Při okamžité léčbě, dle rozsahu poškození, se tato porucha může výrazně zlepšit či zcela upravit.

Nepodceňujte ušní zánět

Jedná se o infekční onemocnění středního ucha. Nejčastěji jimi trpí malé děti. Léčba spočívá v nasazení antibiotik a v případě potřeby propíchnutí ušního bubínku. To proto, aby tlakem nepraskl sám a následky nebyly závažnější.
Příznaky zánětu jsou bolest a výtok z ucha, může to být i přechodná nedoslýchavost.

Pečujete o svůj sluch správně?

Produkce mazu je jednou z ochranných funkcí ucha. Má zachycovat drobné částice, aby se nedostaly dovnitř. Maz vzniká ve zvukovodu a postupně je posouván ven. Za určitých podmínek se z něj může stát mazová zátka.
Vatové tyčinky – jejich časté používání vede k tomu, že se maz nahromadí v úzké části zvukovodu a tím vznikne mazová zátka.
Voda v uchu – při potápění či jen sprchování se může stát, že voda nateče do ucha a nechce ven. Lze ji vytřepat známým poskakováním, ale ne vždy se to podaří. Proto je nutné vyhledat ušního specialistu, který ucho odborně vyčistí.

Zanechte komentář