Jak na záchvaty vzteku u dětí

Děti se někdy chovají podivným způsobem, ale záchvaty vzteku jsou tím nejhorším. Tyto emocionální výbuch se nejčastěji vyskytují u batolat a malých dětí, které ještě nemají dostatečně vyvinutou emocionální kontrolu. Mají různé projevy – pláč, kňučení, tvrdohlavost, křik dokonce někdy i násilné fyzické akce.

Uklidnit takto reagující dítě je někdy velice obtížné.

Ideální je předcházet situacím, které by mohly tyto záchvaty vyvolávat. Nejčastějšími příčinami jsou hlad, únava nebo pocit ignorování.

Jak tedy na ně?

Komunikace

Pro vás, coby rodiče, je někdy obtížné naslouchat všemu, co vám vaše dítě říká, nicméně je to velice důležité. Zvláště u dětí, které mají sklony k citovým výbuchům. Pokud je vnímáte, můžete je povzbudit a také budete schopni odhalit případnou příčinu výbuchů.

Skrývání pokušení

Děti překypují nekonečnou zvědavostí a mají požitkářské tendence, když vidí něco, co chtějí. Nepřipravujte jim tedy nevhodné situace tehdy, když jsou nežádoucí. Vyhnete se vysvětlování tomu, proč si před spaním nemohou vzít čokoládu či nějaký mlsek, který se právě nachází na stole či kuchyňské lince.

Bylinné čaje a další přírodní prostředky

Heřmánek – čaj z něj připravený je jedním z nejvíce uklidňujících přípravků, který může ovlivnit dětskou náladu.

Kozlík – bylinka, která zklidňuje nervový systém a působí jako přírodní sedativum.

Banány – mají vysoký obsah draslíku, který je pozitivním přínosem při snižování stresu

Cvičení jógy

Jóga není jen cvičení pro dospělé. Může dětem pomoci a naučit je nejen využívat, ale také pochopit své emoce a umět je ovládat. Dětská jóga si pomalu, ale jistě nachází své místo v pohybových aktivitách a dětí a to především v městských oblastech.

Prevence únavy

Jsou – li děti unavené, jsou i rozmrzelé a tím spíše náchylné k záchvatům vzteku. Proti únavě bojujeme především dostatečným množstvím spánku. Dopřejete jim proto nerušený spánek i během dne.

Aromaterapie – její uklidňující síla působí i na děti, nejen na dospělé.

Pozor na hlad

Kromě únavy bývá častou příčinou vzteku i hlad. Když má dítě hlad, chce jíst ihned. Mějte proto připravenou po ruce vždy nějakou lehkou svačinku.

Zanechte komentář