Koupání je prima

Pro většinu dětí je to velmi vítaná změna v denním režimu a pokud je doplněno o nějaké „vodní hračky“, vždy se na něj těší. Koupání má také poměrně velký význam z hlediska otužování, vede ke stimulaci aktivního pohybu – bez oblečení a ve vodě se dítě snadněji pohybuje, díky zvýšené aktivitě pohybu dolních končetin je stimulována peristaltika střev, což má za následek „bříško bez bolesti“.

Díky koupání také dochází k většímu fyzickému kontaktu s rodiči, doteky přispívají k psychickému uspokojení kojence a drobným masírováním při mytí pokožky dochází k jejímu lepšímu prokrvení a tím pádem i výživě.

Několik zásad pro koupání:

  • Ideální doba je večer, před jídlem a spaním – je to očista celého těla, ale dítě se příjemně unaví a připraví se na večerní spánek. Také je to příjemná relaxace po namáhavém dni. Je to znamení, že se půjde brzy spát.
  • Dobré je zvolit optimální hodinu, protože v pozdní večerní dobu bude miminko rozmrzelé. Tuto dobu byste se měli snažit pravidelně dodržovat.
  • Koupel u těch nejmenších by neměla trvat dlouho, miminko by mohlo prochladnout. Pokud máte ve vaničce menší množství vody, často jemně polévejte bříško a hrudník teplou vodou.

Co potřebují ti nejmenší:

  • Dětská vanička – koupel ve vaně v prvních měsících života totiž není úplně vhodná a to především z důvodu přenosu infekcí.
  • Speciální lehátko do vaničky – díky němu máte obě ruce volné, nemusíte podpírat hlavičku a zádíčka. Povlak se dá snadno prát, takže jej udržíte v naprosté čistotě.

Každodenní koupel těch nejmenších –  ano či ne:

Koupel nadměrně vysušuje pokožku dítěte, mohlo by také dojít k podráždění při používání koupelových přípravků, i když jsou určeny speciálně pro ty nejmenší. Pokud nechcete miminko koupat každý den, je  nezbytně nutné udržovat v čistotě oblast plenek a záhyby kůže, vyhnete se tak vzniku nepříjemných opruzenin. U dětí starších, zejména těch, které už lezou či se batolí, je každodenní koupel naopak vhodná.

Zanechte komentář