Plánování těhotenství

Trendem současnosti se stává plánování rodičovství. Každý pár, který přemýšlí o potomkovi, se chce na svou novou roli připravit. Malé miminko velice razantně změní celý životní styl obou partnerů. Plánování je tedy na místě a nejde jen o zdravotní otázku, ale i o sociálně – ekonomickou situaci obou partnerů.

Miminko vyžaduje čas

Péče o malého potomka je časově náročná, vyžaduje nejen váš čas, ale i pozornost. Rodiče mají mnohem méně času na sebe, své zájmy, společenské dění a koníčky. Je potřeba si uvědomit, že dítě není věc, kterou můžeme odložit a věnovat se jen sobě. I když vám dítě zabere valnou část vašeho dne, na oplátku vám poskytne intenzivní a nezapomenutelné zážitky.

Finanční rodinná situace

Než začnete plánovat rodičovství, popřemýšlejte o tom, jak jste na tom s příjmy. Velkou finanční zátěží pro váš rozpočet budou potřeby pro dítě – oblečení, hygienické potřeby, nový nábytek, možná větší auto, později i strava, hračky.

A co věk?

Z hlediska biologického a genetického je to období mezi 20. – 25. rokem života. S vyšším věkem u žen klesá pravděpodobnost otěhotnění a také stoupá riziko zdravotních komplikací.

Životospráva

I životospráva hraje, při plánování, důležitou roli. Je potřeba mít dostatek spánku, konzumovat pestrou stravu s velkým obsahem kyseliny listové a samozřejmě vyloučit kouření a alkoholické nápoje. Vhodný je i dostatek pohybu.

Kyselina listová je forma vitamínu B, který je důležitý pro správný vývoj embrya.

Také je vhodné obohatit stravu o větší množství zeleniny, cereálií a vlákniny. Oslabenou imunitu posílíte nejen dostatkem vitamínu, ale i otužováním či bylinkami. Nezapomínejte ani na dostatečný přísun železa, vápníku a vitamínu C.

Nezapomínejte na pohyb. Zvětšující se bříško zatěžuje páteř, zádové svaly, kyčle a celé nohy. Ideálním pohybem je procházka nádhernou přírodou.

Zanechte komentář