40 týdnů těhotenství aneb Jak jde čas s maminkou a miminkem

Těhotenství je naprosto unikátní období v životě ženy. Nese se v duchu změn, očekávání, radosti i obav. A i když některé události nejsou na první pohled zřejmé, každý týden s sebou přinese něco nového. Během tří trimestrů, které trvají v průměru čtyřicet týdnů, se z jednoduchého shluku buněk stane nový člověk. S čím konkrétním však můžete v jednotlivých týdnech těhotenství počítat? Připravili jsme pro vás krátké shrnutí toho nejdůležitějšího.

První trimestr (1. až 13. týden těhotenství)

První trimestr je jako přechod do jiné dimenze. Hned na začátku vás potěší zpráva, že jste těhotná. A pravděpodobně se setkáte s různými méně příjemnými příznaky. Pro první fázi těhotenství jsou typické ranní nevolnosti, zvýšená únava, citlivost na pachy či bolest prsou. Je to také správný čas na první návštěvu lékaře, který graviditu potvrdí (ideálně do 10. týdne) a pozve vás na prvotrimestrální screening (provádí se mezi 10. a 14. týdnem).

Druhý trimestr (14. až 26. týden těhotenství)

Druhý trimestr si ženy užívají nejvíce z celého těhotenství. Důvodem budiž ústup nepříjemných příznaků a příval energie. Bříško nastávající maminky ještě není příliš velké, takže se zatím necítí neohrabaně a může se věnovat většině běžných aktivit. A co se týče lékařských záležitostí, je nezbytné si ve 14. týdnu pohlídat pravidla registrace do porodnice. Dále pak mezi 20. a 22. týdnem zavítat na velký ultrazvuk, který poskytne důležité informace o vývoji vašeho dítěte. Mezi 24. a 28. týdnem probíhá testování těhotenské cukrovky – a v případě zájmu si lze nechat udělat 3D či 4D ultrazvuk.

Třetí trimestr (27. až 40. týden těhotenství)

A jde se do finále. Třetí trimestr bývá opět o něco náročnější než předchozí, protože bříško stále roste a může se objevit únava a střídání nálad. Nemělo by vás překvapit, pokud se vrátí nevolnosti. Ale není důvod k panice, tělo je silné a se všemi útrapami se popere. Aby ne, vždyť se na světě brzy objeví vytoužené miminko. A než k tomu dojde, máte dostatek času na studium informací o přípravě na porod a všem, co souvisí s příchodem malého človíčka na svět.

Zanechte komentář