Cestování s dětmi: Tipy, jak v pohodě přežít let s dítětem!

Cestování s dětmi může být v mnoha situacích dost náročné. Tentokrát jsme se zaměřili na tom, jak to zvládat s dětmi v letadle.

Cestování s malými dětmi není vůbec nic snadného a zvláště pak třeba na palubě letadla. Zjistěte, jak si stres z letu snížit na minimum.

10 tipů, jak zvládnout létání s dětmi

 

1. Sedadlo

Už při rezervování letenek je třeba na děti myslet. Do rezervačního systému je třeba zadat informace o vašem malém pasažérovi. V letadle se děti rozdělují do dvou skupin, a to novorozence (do dvou let), kteří nemají nárok na vlastní sedadlo a pak děti (od dvou do 12 let), kteří vlastní sedačku musejí mít.

 

2. Zavazadla

Při balení zavazadel jistě přijdou otázky typu: ‘’Bude mít místo na dětskou stravu?’’ nebo ‘’ Kam umístím pleny na celý týden?’’. Pro zodpovězení těchto otázek je třeba opět myslet dopředu a vše si vyzjistit u konkrétních leteckých společností. Jaké jsou limity pro odbavování zavazadel, zda může mít dítě stejně velké zavazadlo, jako dospělí atd. Také je třeba se informovat, co vše je povoleno do letadla vzít a hlavně v jakém množství. Tyto informace vám pak pomohou při balení plen, vlhčených ubrousků, dudlíků, hraček, knížek a všeho dalšího pro děti potřebného.

 

3. Kočárek

Otázky vyvstávají i v případě kočárku. Většina leteckých společností poskytuje přepravu kočárku zdarma. Kočárek je nutné nechat zkontrolovat bezpečnostní kontrolou a lze s ním dojít až k samotnému vchodu letadla, tam už je pak odebrán a uložen do prostoru pro zavazadla. Po přistání je pak kočárek vrácen při výstupu z letadla.

 

4. Vlastní sedačka

Pro malé děti bývají často sedadla v letadle příliš velká, proto letecké společnosti umožňují přinesení si vlastní sedačky. Sedačky si sebou rodiče vezmou na palubu letadla. Sedačky však musí odpovídat kritériím dané letecké společnosti. Doporučuje se nejdříve informovat!

 

5. Dětská strava

V případě, že si chcete pro své dítě vzít do letadla jeho vlastní stravu a pití, pak se nemusíte obávat nějakých množstevních omezení. Vše je ovšem nutné mít v uzavíratelných dózách. Dětská strava ovšem bude kontrolována při letištní kontrole, můžete být dokonce požádáni, aby jste pyré či dětský čaj vy nebo vaše dítě ochutnali. Veškeré jídlo i pití vám pak obsluha na palubě letadla na požádání ohřeje.

 

6. Přebalování

Není třeba se děsit toho, kde a jak budete v letadle své dítě přebalovat. Většina leteckých společností má svá letadla vybavená přebalovacími pulty. Výjimka může nastat například u nízkonákladových letů.

 

7. První řada

Při cestování s dětmi je doporučeno zarezervovat si sedadlo v první řadě, kde si můžete malé dítě uložit do speciální vaničky. vaničku je třeba mít domluvenou minimálně 24 hodin před odletem.

 

8. Pevná strava

Pokud máte dítě větší, pak je třeba se zamyslet i nad stravováním. většina společností nabízí speciální dětské menu, které si je ovšem nutné zarezervovat už při koupi letenky nebo minimálně 48 hodin předem.

 

9. Zábava

Jak zabavit své dítě v letadle? Pomoc může například film. Mnoho leteckých společností s malými cestujícími počítá a pouští tak speciální dětské kanály, plné pohádek, písniček a dětských filmů. Možností je také oblíbená knížka nebo hra.

 

10. Hračka

Nezapomeňte hlavně oblíbenou hračku, pohodlný polštářek a deku. Přikrývky sice an palubě letadla jsou, ale dětem pomáhá zvládnout stres podstatně lépe ve společnosti věcí známých.

Jaké máte zkušenosti s létáním s dětmi?