Letní tábor – jak vybrat ten správný

Letní prázdniny se kvapem blíží a vy přemýšlíte, jaký tábor bude pro vaše dítka ten nejlepší. Jejich nabídka je poměrně široká, tak jak se v ní orientovat? Jaké podmínky by měl splňovat kvalitní tábor, aby se v něm vaše dítko cítilo dobře?

Také je dobré, aby vaše dítko spolurozhodovalo o tom, na jaký tábor pojede. Pak se na něj bude, o to více, těšit.

Na prvním místě je bezpečnost

Tábor by měl být nahlášen na příslušné hygienické stanici, místnímu zdravotnickému zařízení a obecnímu úřadu v daném místě.

Důležité je proškolení a příslušná oprávnění všech osob zodpovědných za děti, o kterém má zápis hlavní vedoucí tábora.

Důležitá je též otázka mimořádné nouzové situace a jak je na ni tábor připraven.

Do této oblasti patří i hygienické podmínky – výběr místa pro tábořiště, ubytování dětí i dospělých, stravování, zdravotní dokumentace.

A co kvalifikovaný zdravotník? Ten nesmí chybět na žádném táboře a musí mít oprávnění k výkonu této funkce. Kromě jiného po vás bude požadovat prohlášení o bezinfekčnosti a potvrzení od lékaře, že se vaše dítko může účastnit tábora. Také byste mu měli předat případné léky, které vaše dítě pravidelně užívá.

Do této oblasti patří i stravování, pitný režim, kuchyně a uskladnění potravinových zásob. To vše musí odpovídat hygienickým předpisům.

Důvěryhodnost

Pro vás je důležité zjistit si o provozovateli tábora dostatečné množství informací. Ideální je tábor, kde už vaše děti byly, nebo který vám někdo doporučí, protože má dobré vlastní zkušenosti.

Velmi důležitým prvkem důvěryhodnosti je ochota provozovatele poskytnout včas a co nejvíce informací. Základem oboustranné spokojenosti je dobrá komunikace mezi vámi a provozovatelem tábora.

Pozitivní je pokud organizátor uspořádá informační schůzku, na která se dozvíte potřebné informace, případně se můžete ještě doptat na to, co vás zajímá.

Program

Děti jezdí na tábor, aby se doma nenudily a užily si prázdniny co nejvíce. Každý správný tábor by tedy měl mít předem připravený program, který samozřejmě zahrnuje nejen aktivity venkovní, ale musí pamatovat i na počasí méně příznivé. Program by měl být různorodý, dětem by měl umožnit seberealizaci a rozvíjet v nich pozitivní vlastnosti. Nikoho by neměl vyřazovat z činností a aktivit.

Námět aktivit bývá často patrný již z názvu tábora.

Zanechte komentář