Nevíte, jak dětem doplnit do jídelníčku vlákninu? Podívejte se na některé tipy

Do dětského jídelníčku, beze sporu, patří ovoce a zelenina, které poskytují nejen celou řadu vitamínů a minerálů, ale především vlákninu, která podporuje správnou činnost střev a udržuje zdravou střevní mikroflóru.

Ne každé dítě však ovoce a zeleninu snadno přijímá. Jak na to?

První příkrmy

Vzhledem k tomu, že nejen ovoce. Ale i zelenina obsahují velké množství vitamínů, minerálů, antioxidantů, vlákniny a celé řady tělu prospěšných látek, je potřeba je zařadit do výživy těch nejmenších již od prvopočátku, kdy se pomalu začíná přecházet na příkrmy. Podpoříte tak nejen zdravý růst, ale i imunitu. Velkou roli hraje vláknina, která nejenže navodí pocit sytosti, ale také podpoří správnou funkci střev. V dětské stravě se objevuje až s příkrmy, neboť v mateřském mléce se nevyskytuje.

Pokud dáváte ovoce nemixované, zbavte je slupky, děti ji ještě nedokážou dostatečně rozkousat.

Proč některé děti ovoce a zeleninu nechtějí?

Velmi často to bývá proto, že je to pro ně neznámá chuť. Ideální je dávat přednost produktům sezónním, mají výraznější chuť. Velký vliv na konzumaci může mít i konzistence daného ovoce – jablka a okurky mohou být tvrdé, nektarinky naopak zase moc měkké. Některým dětem vadí semínka u jahod nebo slupky u švestek a hroznového vína. Oblibu mohou ovlivnit i barvy jednotlivých plodů.

Zařazujeme ovoce a zeleninu do jídelníčku

Pokud chcete, aby vaše dítě mělo rádo zeleninu a ovoce, přinášíme několik tipů, jak je zařadit do jídelníčku.

  • Plánujte

Jídelníček si předem promyslete a ke každému jídlu přidejte vhodný kousek zeleniny či ovoce.

  • Různé konzistence

Ovoce a zeleninu nemusíme podávat jen jako pyré. Pokud je dítě dostatečně velké, můžeme podávat větší kousky – různé tvary, některé druhy zeleniny a ovoce můžete nastrouhat.

  • Jídlo může být i zábava

Velmi často rozhoduje i způsob podávání jídla. Zkuste z jídla vyrobit na talíři postavičky či vytvářejte různé zajímavé tvary.

  • Jděte příkladem

Děti chtějí jíst, to co mají na talíři dospělí. Buďte jim příkladem a mějte na talíři i ke svačině co nejvíce ovoce a zeleniny, zkoušejte jim ji nabízet i z vašeho talíře.

Zanechte komentář