Péče o dětské zoubky

O zuby se musíme starat již od útlého věku. Základní prevencí proti vzniku zubního kazu je pravidelné čištění prvních dětských zubů. Tak vytváříte pravidelné hygienické návyky již od malička.

Místo cukru xylitol

Xylitol (někdy se setkáme s pojmem dřevný nebo březový cukr) je přírodní sladidlo, které nezatěžuje zubní sklovinu, pomáhá odstraňovat zubní plak a poskytuje ochranu před zubním kazem.

Zároveň podporuje vstřebávání vápníku, posiluje efekt zubí pasty s fluoridem. Je vhodný i pro diabetiky. Najdeme jej v celé řadě žvýkaček (pomáhá vytvářet chladivý efekt) a bonbonů. Při delším žvýkání dochází k vyšší produkci slin, které také vykazují aktivitu zaměřenou proti mikrobům v dutině ústní.

Vytvářejte správné hygienické návyky

Vhodné je čistit již první zoubky, které dítěti vyrostou. V nabídce je celá řada dětských past a šetrných kartáčků, jež jsou vhodné pro nejmenší děti. Nejpozději ve dvou letech naplánujte první návštěvu zubního lékaře.

Zdravé stravování

Předcházet tvorbě zubního kazu můžete i správným stravováním. Vyhýbejte se jídlům a nápojům s velkým obsahem cukrů. Kombinací škrobů a cukrů v dutině ústní dochází k tvorbě kyselin, které naruší strukturu zubů a způsobují tvorbu kazu. Do jídelníčku již od mala zařazuje čerstvé ovoce a zeleninu. Nedávejte v noci pít slazené nápoje.

Pro správný vývoj chrupu je potřeba fosfor a vápník. Oba podporují vznik pevné zubní skloviny.

Fosfor se vyskytuje především v masu, rybách, obilovinách, mléčných produktech či oříšcích.

Vápník také podporuje zdravý růst zubů. Kromě mléčných produktů jej najdeme v rybím mase, luštěninách a obilovinách, sušených švestkách či kvalitních minerálních vodách.

Pozor na fluor

Tento prvek sice pomáhá budovat zubní sklovinu, avšak větší množství v dětství zvyšuje riziko vzniku fluorózy (poškození zubní skloviny v době její mineralizace – věk 1 – 4 roky).

Fluor se přirozeně vyskytuje především v rybím masu a čajových lístcích.

Zanechte komentář