Jak na dětské stravování

Stravování dětí je velice důležité. Ovlivňuje totiž celý jejich vývoj. Mělo by být nejen moderní a snadno dostupné, ale i chutné a především zdravé.

Především maminky zajímá, jak své děti naučit ty správné stravovací návyky, které jim zaručí zdravý život.

Miminka a batolata

Každá maminka se snaží dát svému miminku to nejlepší. Studuje, co je vhodné jíst při kojení, aby mateřské mléko obsahovalo to nejlepší. Pokud nekojí, hledá, který přípravek je jako náhrada za mateřské mléko nejvhodnější.

Zhruba po půl roce nastává období prvních příkrmů – zeleninové jednodruhové či mixy, stejně tak ovocné. Ty by však měly přijít na řadu jako poslední. Dítě si tak nezvykne na sladkou stravu.

Zeleninové příkrmy – většinou začínáme s mrkví, pak s jejími kombinacemi a postupně se do směsi přidává maso.

U příkrmů je důležitá pestrost. Dítě by se mělo již od malička seznamovat s různými chutěmi. Nezapomínejte proto ani na zeleninu listovou.

Strava jako pro dospěláky

Zhruba po dalším půl roce nastává u dítěte velký zlom, začíná přecházet na stravu celé rodiny a přebírá tak její zvyklosti. Pokud má rodina jídelníček bohatý (zelenina, ovoce, luštěniny, ryby, bílé maso), je všechno v pořádku. Horší je, pokud rodina dává přednost jinému stravování (uzeniny, polotovary, sladkosti, rychlovky či fast foody). Jídlo by mělo tělu poskytovat potřebné živiny, minerály a vitamíny a to rozhodně takovýto styl stravování nedělá.

 

Nezapomínejte, že i ve stravování vás vaše děti budou napodobovat.

Boj se zeleninou

Pokud je rodina zvyklá konzumovat zeleninu pravidelně, ani děti s tím problém nemívají. Existuje celá řada variant, jak ji zařadit do jídelníčku – zeleninové saláty, v současnosti tolik oblíbené smoothie či jen tak pokrájenou ke svačině. I tepelně upravená zelenina se počítá – chutná úprava je grilování či restování, hlavně v letním období, kdy je k mání rozmanitá nabídka – cherry rajčátka, cukety, papriky nebo lilek

Zanechte komentář