První hlídání vašeho dítěte – Jak k němu přistupovat?

Možná využijete možnost hlídání již po 6 týdnech nebo se odhodláte svěřit své děťátko do rukou až po šesti měsících. Ať tak či onak, na první hlídání je třeba vše náležitě připravit.

Když proběhne první hlídání bez problémů, budou ty další už hračka!

Samozřejmě záleží na tom, kdo bude hlídat, pokud se toho ujme vaše maminka nebo tchyně, pak si asi příliš rad chystat nemusíte, vždyť ony už maminkami byly a ví, co je třeba! Jiný případ ovšem nastává, pokud přijde cizí slečna na hlídání. Pro tu je nutné sestavit kompletní seznam všeho potřebného.

Dopodrobna popsaný denní program

Jako rodič máte už jistě zaběhnutý denní řád, který je pro vás i dítě rutinou. Je důležité ho chůvě popsat a vysvětlit jí, na co je dítě zvyknuté. Kdy chodí spát, jak dává najevo hlad, únavu, touhu si hrát apod.

Do seznamu určitě zapište tyto položky:

  • Denní rituály
  • Hrubé naznačení denního programu
  • Čas spaní a jeho délka
  • Čas na hru, procházku, kreativní aktivitu
  • Dobu stravování

Aby měla chůva vše při ruce

Ať už půjde jen o pár hodin nebo celý den, je nutné připravit vše, co bude chůva ke hlídání potřebovat. Dětskou kosmetiku, hračky, plenky, oblečení, do ledničky připravit všechno jídlo. Důležité je také ukázat, jakým způsobem funguje kočárek, jak ho složit a rozložit. Pokud dítě bere léky, tak je nutné o nich informovat i chůvu.

Tohle ne a tohle ano

Máte jasná pravidla pro výchovu? Nepouštíte televizi více jak na hodinu denně? Čtete dítěti pohádky? Chováte ho jedním způsobem, na které je dítě zvyklé? nebojte se o vešch zvycích a pravidlech říci i chůvě. Je ovšem důležité příkazy a zákazy nepřehánět. Omezte to na dvě nebo tři nejdůležitější.

Důvěra v chůvu

I když bude první hlídání pro vás náročné, je třeba se uklidňovat a chůvě věřit. věřte, že kdyby měla problém, zavolá vám nebo dá vědět.

Jak jste zvládla první odloučení od svého děťátka?